Европейският парламент призова Европейската комисия да предложи подобрения на съществуващото законодателство за премахване на различията в заплащането между мъжете и жените, включително и построги санкции за работодателите. В прието законодателно предложение се посочва, че разликата в заплащането между половете все още е средно 16,4% за ЕС, като в някои държави членки дори се наблюдава тенденция към увеличаването й.
„След почти четиридесет години на очевидно неефективно законодателство, държавите членки направиха само малки промени в законите си за справяне с разликата в заплащането между мъжете и жените, като все още не се налагат санкции на работодателите“, заяви преди гласуването Едит Бауер (ЕНП / Словакия), автор на резолюцията.
С текста, приет с квалифицирано мнозинство, депутатите призоваха Комисията да предложи нови мерки за намаляване на неравенството в заплащането между половете, в рамките на всички релевантни национални програми и политики на ЕС, съобщиха от пресцентъра на Европарламента. Освен това те поискаха от правителства на държавите членки да засилят сътрудничеството си в областта и да предложат нови идеи за преодоляване на разликата в заплащането, допълниха от там.
Разликата е най-голяма в Австрия, Кипър, Чехия, Германия и Словакия и наймалка в Белгия, Италия, Малта и Словения (по данни на Евростат).
Поради липсата на съществен напредък към днешна дата, членовете на ЕП призовават Европейската комисия и държавите членки да допълнят съществуващото законодателство с подходящи ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за работодателите в нарушение. Тези санкции трябва да включват административни глоби и лишаване от правото на ползване на публични услуги и субсидии, считат депутатите.
Санкции с възпиращо действие са предвидени вече от Директивата на ЕС за равни възможности и равно третиране на мъжете и жените от 2008 г., но правните експерти отчитат липсата на радикални промени в националните законодателства, както и липсата на санкции за работодатели в нарушение, се казва в резолюцията.
Като цяло, жените в ЕС печелят 16,4% помалко от мъжете. Намаляването на разликата в заплащането на мъжете и жените е изключително бавно, а в някои държави членки дори се наблюдава обратната тенденция — към увеличаване.
Причините са комплексни и често взаимосвързани. Те включват дискриминация, силна „сегрегация“ на пазара на труда, подценяване на женския труд, традиции и стереотипи и — не на последно място — образование, се казва в текста.