Парламентът се разпада, няма пари за ремонти

Западната фасада на парламента се е напукала от горе до долу по цялата й дължина. Външен ремонт на сградата не е правен от години, не се предвижда такъв и през предстоящата лятна ваканция на депутатите. Не е ясно ще стане до края на този мандат, а основна причина за това е, че НС е свило максимално харчовете.

Няма пари, а и капацитетът на служителите, които се занимават с подготовката по обществените поръчки, е недостатъчен, казва пред „Монитор” главният секретар на парламента Иван Славчов, цитиран от БЛИЦ.

Не е ясно дали външният облик на сградата все пак ще бъде освежен до средата на идната година. Все пак ремонти през едномесечната почивка на депутатите ще има, но само козметични, и то във вътрешността на сградата, като не е ясно каква сума ще глътнат те. В момента различни дирекции описвали проблемните места и подавали информация от какво се нуждаят помещенията, в които работят служителите им.

Миналата година летните ремонти бяха сведени до изпиране на червените килими и сваляне и излъскване на масивните кристални полилеи, а през 2010 г. те глътнаха 306 000 лв. Освен това, администрацията на парламента не може да смогне с подготовката на конкурсите за възлагане на ремонти, тъй като разполага с петима юристи и осем инженери, които са нагърбени с тази дейност. Те бяха впрегнати за извършения наскоро основен ремонт на депутатската почивна станция във Велинград, който излязъл 2,5 милиона с оборудването.

Същевременно предстоят освежаване на базата за отдих в Банско, с която се сдобиха неотдавна избраниците, и мащабни ремонти в бившия Партиен дом, както и подмяна на елинсталацията и отоплителната система и преструктурирането на зала „Св. София”, където депутатите ще провеждат в бъдеще пленарните си заседания.

Спешен ремонт за над 1 млн лева наскоро беше направен на бившата централа на БКП, чиито каменни блокове бяха започнали да се рушат от опожаряването й през 1990 г.

Сградата е паметник на културата и поради този статут изисквал всяка врезка и орнамент да се запазят в същия им вид. Затова е в разрез с изискванията към паметниците на културата рушащата се фасада. Според Закона за културното наследство ресорният национален институт налага глоби до 3000 лв. на стопаните на занемарени сгради със статут на архитектурни паметници, които са задължени да ги поддържат в добър вид, а не ги ремонтират. В случая отговорността пада върху шефката на НС Цецка Цачева.

Източник: actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Видеа по темата

Последни новини