Колкото повече практика се натрупва, толкова по-виртуозно става умението да се лъже. Необходимо е малко повече време, за да може човек да лъже автоматично и убедително, съобщи NBC News. В резултат се получава така, че самият лъжец не може да различи лъжата от измислицата, като в същото време мозъкът му използва все по-малко сили за усилието.
Изводите са направени въз основа на експеримент, чиято цел била да се провери доколко е ефективна тренировката, свързана с лъженето. В изследването участвали 48 студенти, разделени на три групи. В рамките на първия експеримент от всички се искало да не казват истината.
По време на втория тест първата група била помолена да отговаря по-бързо на зададените въпроси и да се опитат да грешат по-малко. На втората група дали същата задача, но предоставили възможност да се поупражнява. Третата група била контролна и в нея просто била проведена проверка без никакви допълнителни изисквания.
Така времето, необходимо за изричането на лъжа било намалено в двете основни групи. Но само на участниците във втората група им отнемало толкова време да излъжат, колкото и да кажат нещо, което е истина. Т.е. в главата на тези хора повече нямало конфликт на мислите (тъй като обикновено хората са честни). Това показва, че силната мотивация помага на човек да лъже по-добре. Просто рамките на истината стават по-широки.
По-рано бе доказано, че лъжата е трудна задача за мозъка. Тя първо трябва да бъде измислена, да бъде задържана в главата, а след това – озвучена. За това ако човек лъже без подготовка, той не може да отговори веднага и често греши, тъй като на мозъка му е необходимо време.