Японски учени за пръв път "заснеха мисъл"

Все пак авторите на специални ефекти в Холивуд май ще се окажат прави - мислите наистина изглеждат по начина, по който са ни ги показвали във филмите.

Във фантастичните филми обикновено визуализират мисленето като пробягване на вълни електрически импулси през сложни триизмерни структури.

Японски учени демонстрираха експеримент, с който твърдят, че и в реалния живот процесът изглежда по този начин. Медиите побързаха да обявят, че това е първият път, когато можем "да видим мисъл" и че тази мисъл е "ГЛАД!"

Петимата учени от няколко японски института не твърдят точно това. В публикация в най-новия брой на Current Biology те обясняват, че са заснели дейността на невроните в мозъка в реално време, докато протича възприемане на преминаващ обект. В конкретния случай става дума за реакция на риба при поява на плячка.

За целта са използвани прозрачните малки на шаранови рибки Danio rerio, известни сред любителите на аквариуми просто като данио. Визуализирането на дейността в централния и гръбначния мозък става благодарение на свързването на ДНК с калциеви индикатори (Ca2+), които реагират с флуоресценция при невронална активност.

Пред миниатюрната рибка е пусната движеща се храна, която тя забелязва, преследва и изяжда.

Японците обясняват, че са визуализирали активирането на оптичния тектум - частта от мозъка, свързана с очния нерв и зрението, и по-точно на невроните, разпознаващи движение на обекта. След това се вижда активността в тектума при възприемането на движещата се плячка - парамециум с дължина около 200 микрометра (0.2 милиметра). Накрая авторите смятат, че са регистрирали и последваща мозъчна активност, свързана с преследването на храна.

Така всеки, който се е питал "За какво си мислят рибите", най-после получава отговор - за ядене. Което впрочем едва ли е много по-различно от мислите и на повечето хора.

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини