На крачка от синтетичния живот

Американският генетик Крейг Вентър, който стана известен с постиженията си в своята област през 2010 г., се приближи с още една крачка напред към изкуствено синтезирания в лаборатория живот. Той и негови колеги разказват за приложението на компютърна програма с цел виртуално синтезиране на прост организъм.

През 2010 г Вентър създаде синтетична версия на бактерията Mycoplasma mycoides – един от най-простите организми на Земята, известни на човека. За целта той присади синтетичен геном, програмиран предварително от самия него, в жива клетка. Организмът заработи по зададения му сценарий и дори започна да се размножава. Синтетичната бактерия получи красивото женско име Синтия.

Сега екип специалисти, под ръководството на учения, прибягна към използването на компютърно моделиране, за да разбере какво е нужно за създаването на проста клетка, способна да се самопроизвежда.

„След като получим тези първични данни, всичко останало вече няма да ни е трудно просто да го добавим“, коментира работата Вентър. Той съобщава още, че изследването на Световния океан с цел откриването на нови геноми протича много ползотворно. Учените вече са попаднали на 80 милиона гени, неизвестни досега на науката.

Създаването на синтетичен геном има голяма практическа полза за човечеството. Например – на негова основа може да бъде създадено биогориво, отличаващо се с по-ниска цена от вече съществуващите към момента и не причиняващо никаква вреда на околната среда.

Едновременно с това мнозина учени силно се надяват, че постиженията в тази област ще помогнат на хората да се борят с тежки заболявания и да имат възможно най-продължителен живот.

Да припомним и още една интересна подробност – Вентър беше в България през септември 2010 г., когато изнесе лекция на тема „Синтетичният живот“. Страната ни беше част от неговия маршрут за изследване ДНК-то на микроорганизмите в Световния океан. На негово име има създаден и едноименен институт, който продължава активно да работи над създаването на синтетичен живот и над неговото практическо приложение.

Източник: actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини