Български държавни служители по сигурността са конфискували 350 000 фалшиви бюлетини, съобщи прокуратурата, ден преди парламентарните избори, от които не се очаква партия да спечели мнозинство, което пък ще внесе още политически смут в най-бедната държава от Европейския съюз, пише Ройтерс.
Прокуратурата заяви, че бюлетините са намерени в печатница, притежавана от компания на общински съветник от дясно-центристката ГЕРБ, чието правителство подаде оставка след протестите през февруари, но все още има малка преднина в предварителните прогнози. "Над 350 000 напечатани бюлетини, които бяха готови за използване на изборите, са намерени в печатница в Костинброд", съобщиха от прокуратурата в официално изявление.
Протестите срещу ниския стандарт на живот и корупцията свалиха правителството на ГЕРБ, което доведе до изборите в неделя. Гражданите изнемогват да си плащат високите комунални сметки. 2 милиона от тях пък вече са напуснали страната от 1989 г., когато падна комунизмът.
В провинциалните райони много села са обитавани само от възрастни хора и са пред разпадане. След кампания, която съдържаше повече хвърляне на кал, отколкото дебати за политика, се очакват труди разговори за коалиция, което може да повдигне въпроси около управлението на политиката и икономиката.
След кампания, в която имаше повече замеряне с кал, отколкото дебат за политика, се очаква коалиционните разговори да са много трудни и това може да повдигне въпроси изобщо относно управлението и икономическата политика, допълва "Ройтерс".
Българите гласуват на парламентарни избори, но социологическите изследвания не предсказват категоричен победител. Предизборната кампания вече беше помрачена от разкрития за незаконно подслушване на политици. Перспективата изборите да не излъчат категоричен победител увеличи опасенията от парламент без мнозинство и засилване на нестабилността, отбелязва Би Би Си.
Журналистът Ник Торп смята, че макар голям брой партии да участват на изборите, изглежда нито една не иска да победи.
Българите са недоволни от водената политика на строги икономии, която намали публичния дефицит, но също така ограничи разходите за здравеопазване и образование.
Много българи се чувстват потиснати от ниските заплати, които са най-ниските в целия ЕС и възлизат на около 400 евро месечно. Те също така страдат и от безмилостната инфлация. Българите се чувстват предадени от обещанията, че присъединяването им към ЕС ще им донесе по-добър живот. Днес над 22% от тях живеят под официалния праг на бедността, пише АП.