Александър Караджов и Вилиан Стефанов, автори на "Пътеводител на забравената България: от връх Вейката до Долината на стръвниците“ дават чудесен пример за алтернативния туризъм и за любовта към пътешествията.
Залата в Регионалния исторически музей „Стою Шишков” събра много познати и приятели на двамата млади автори, които оставиха десетки автографи върху закупените книги от своите читатели.
"Преди 8 години почувствахме нуждата да тръгнем на пътешествия. Постепенно ставахме все по-добри, в резултат на което се роди блогът „Човешките пътища не водят доникъде! Важното е да вървиш”, споделиха Александър и Вилиан. В него те публикуват своите пътеписи след извършените експедиции. За кратко време блогът събрал 30 000 почитатели от България, Европа, САЩ, Канада и дори Индия.
Така младите родопчани решили, че е време да издадат и своята първа книга, и тя вече е факт. В момента имат и свой сайт, чрез който контактуват с приятели по интереси. Готови са дори да бъдат гидове на желаещите, които се обърнат към тях за посещение до описаните в книгата места.
Проектът „Забравената България” е в развитие, защото все повече хора се включват в него. Ще следват нови книги. В момента пътешествениците се вълнуват от ново начинание – реставрирането на „забравен” параклис. Младите автори подариха екземпляр от своето първо издание на библиотеката в РИМ – Смолян, който бе домакин на културната проява.
Книгата беше представена от гл.ас. д-р Мариана Ламбова, преподавател от ПУ „Паисий Хилендарски” – филиал Смолян. „Това е вашето първо голямо и изстрадано постижение, първият ви изкачен връх. Вие сте чест за града ни – обърна се към бившите студенти Александър и Вилиан д-р Ламбова.
Тя определи пътеводителя като „явление в пътеписната литература, написан с много любов, представляващ апология на родния край”. Книгата се чете на един дъх, няма нищо общо със стандартните и скучни пътеводители, които предоставят само суха упътваща информация. Прекрасните качества на книгата са високо оценени от университетските колеги на д-р Ламбова от Софийския и Пловдивския университет.