Слънцето се намира на прага на първия си период на заспиване, което не се е случвало от времето на Малкия ледников период - в началото на 1700-тната година.
Ако предвижданията на специалистите са верни, глобалното затопляне, предизвикано от парниковите газове, може би няма да е чак толкова страшно през следващите няколко десетилетия. Слънцето преминава през редовен цикъл на активност, кулминацията на който достига на всеки единадесет години. По време на най-бурните периоди на Слънцето изригват големи магнитни бури.
На повърхността му се появяват огромни слънчеви петна. Но по време на спокойния период на цикъла, така наречения слънчев минимум, изригванията и петната се появяват много рядко.В момента Слънцето се готви към следващия си максимум и на повърхността му всеки момент се появяват слънчеви петна. Но различни изследвания потвърждават факта , че Слънцето не се е събудило навреме от предишния си период на сън.Редовният реактивен поток във вътрешността на Слънцето, който е трябвало да започне през 2008 и 2009 година, все още не е започнал, което озадачава астрономите.
Все още не се е състоял и така нареченият марш на магнитната активност по посока на полюсите, който предшества началото на слънчевия максимум, което е странно.
Силата на магнитното поле в слънчевите петна е много по-слаба, отколкото е била досега и вместо да се покачва, бележи тенденция към постепенно намаляване.
Ако тази тенденция продължи, Слънцето ще бъде напълно лишено от своите слънчеви петна през 2020 година. Последният път, когато слънцето се е лишило от петната си, това е предизвикало поредица от ледени зими в Европа и Америка, наречени Малкият ледников период.Но според експертите съществуват само осем процента вероятност да се върнем в условията на Малкия ледников период през следващите четиридесет години.Възможно е глобалното затопляне да бъде забавено, но според проучванията на някои специалисти, то дори може да победи възможността на Слънцето да се охлажда.