Три партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес

Към момента мога да се подпиша под 100-процента прогноза, че само три партии ще влизат в парламента – това са БСП, ГЕРБ и ДПС. А оттам нататък потенциални заподозрени са Реформаторския блок, НФСБ, Атака – това е хипотетичната зона, ако в момента се стигне до избори. Това показват данните на национално представително изследване на агенция АФИС, представено пред БГНЕС от управителя й Юрий Асланов. То е проведено сред 1050 респондентите с избирателни права проведено в цялата страна в периода 10-25 септември. На въпроса: Ако следващите парламентарни избори се провеждаха тази неделя за коя партия или коалиция бихте гласували? 21,2% посочват БСП, 19,9% – ГЕРБ, 6,5% - ДПС. Под 4-процентовия праг са Реформаторския блок – 3,3%, НФСБ – 2,8% , и Атака - 2,5%. Партия на протестите – 3,8%, друга партия – 4%. 13,5 казват, че няма да гласуват, 22,5% - не са решили и не са посочили отговор.

Юрий Асланов посочва, че засега не се вижда "голяма мощ" на Реформаторския блок, както са убедени други социолози. Според резултатите от изследването, реформаторите имат равен резултат с НФСБ – около 3% - това е потенциала на РБ като такъв блок, защото образуващите го партии сумарно получават сумарно поотделно измерено влияние около 7-8%. "Но очевидно там вътре не всички се харесват помежду си или имат някакви притеснения по отношение на този или онзи. В никакъв случай такъв механичен сбор няма да даде очаквания резултат, на който разчитат. Но се признава, че РБ е единствената партия, която в момента увеличава своето влияние, защото всички други намаляват своето влияние по преценка на анкетираните", каза Асланов.

Единственият въпрос, който е интересен е какво би представлявал ГЕРБ без Бойко Борисов, без Цветан Цветанов може, дори се чудя защо Бойко Борисов го държи, след като го тегли надолу, заяви той и посочва, че Цветанов остава в момента един от най – мразените политици. В ранга на омразата лидер доскоро бил Ахмед Доган, но след като изчезна го замества Волен Сидеров, който бил на второ място. На второ място е Лютви Местан по традиция, но според Асланов може би ще мине и на първо, на трето място е Цветан Цветанов. "И сред привържениците на ГЕРБ също има своите противници Цветан Цветанов, но те не са мнозинство разбира се в никакъв случай", казва той и посочва, че и при Бойко Борисов и при Сергей Станишев има еднакъв резултат - 34% одобрение, 56% неодобрение."Личностите с позитивен рейтинг, такива, при които одобрението повишава неодобрението вече са много малко", каза социологът. Той посочи, че това са Кристалина Георгиева, на второ място Георги Първанов, на трето място е главният прокурор Сотир Цацаров. "Това е голямата изненада и се случва за първи път с институции от подобен характер. Главният прокурор за първи път влиза в позитивни рейтинги и то с два пъти превишение на позитива над негатива, но все още много хора нямат мнение за него", обясни специалистът и допълва, че мерят рейтингите на обвинител номер едно откакто съществуват. 36,9% е положителното отношение към Сотир Цацаров, а 27% е отрицателното отношение към него.

На четвърто място е президентът Росен Плевнелиев, но Юри Асланов очаква следващия месец и той да мине в негатива, защото само с около процент и половина е позитива. Той е бил в много позитивната зона, но сега не е така. 41,4% е положителното отношение към него, 39,6 е сега отрицателното. "Плевнелиев сам си го направи, това е негова заслуга", коментира социологът на въпроса защо се случва така. В средата на тази листа е премиерът Пламен Орешарски, има и министри, които са по – одобрявани от него."Атака", според тенденциите, проследени от АФИС също е загубила много особено в първия месец след изборите, но сега връща част от ресурсите и отново е в зоната на 3-те процента, тоест потенциално представена, ако се случат избори. Хипотетична Партия на протестиращите, каквото и да значи това в очите на хората събира хипотетичните 6%, но измислената от АФИС партия "Прогрес", която и не съществува събира повече. Така Юрий Асланов обяснява, че добили гражданственост изрази като "прогрес" събират надежди, които ги превръщат в позитив докато не ги видят какво представлява. Единственият феномен на съвпадение между очаквано ново и прието ново беше царя през 2001г. оттогава не се е повтаряло, дори и спрямо Бойко Борисов, каза Асланов. Друг експеримент, който правят е дали хората биха реагирали така, както Борисов атакува властта със силната ръка, но измисленият от тях генерал Петров не събрал подкрепа в поредицата от рейтинги, измислената Иванка Петкова обаче събрала повече дори от някои действащи политици, които хората не познават. Така хората не познават кой е Божидар Лукарски – председател на СДС и редица други фигури, каза Асланов. БАСТА например събира малко повече, отколкото СДС, отколкото дори повечето от партиите в РБ, с изключение на ДСБ и ДБГ.

Източник: БГНЕС

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини