Новосибирски учени от Института за клинична имунология към Руската академия на медицинските науки са разработили ваксина срещу рак, съобщи ИТАР-ТАСС. Тя вече е преминала клинични изпитания и е показала добри резултати.
"Ние извличаме от организма на човека т.нар. дендритни клетки, след което ги натоварваме с антигени на туморните клетки. Дендритните клетки ги преработват, ние ги инжектираме на човека, те започват да работят в организма, предизвиквайки добър имунен отговор. Тоест борят се активно с тумора", пояснява академик Козлов.
По думите му разработката им не е точно ваксина в класическия смисъл на думата като метод за предпазване от болестта. По същността си това е клетъчна терапия.
Той уточни, че сега препаратът се прилага при болни след операция. Следващият етап е той да бъде използван през ранния стадий на заболяването.
Ученият е разказал, че ваксината дава добри резултати при няколко вида рак, сред които колоректален, на гърдата и на простатата.
"Не бива обаче да се търси панацея срещу злокачествените образувания, само с един метод от тях не можем да се излекуваме. Освен дендритните клетки с рака се борят и други. Затова с болестта трябва да се борим комплексно. За добър ефект е необходим имуномодулиращ "коктейл", подчертава Владимир Козлов.
По думите му трябва да се прилагат и други терапии - химиотерапия, лъчетерапия, като при всеки случай лечението трябва да бъде подбрано индивидуално.
"В близко бъдеще имунолозите ще разработят профилактични ваксини не само срещу рака, но и срещу други болести, като например атеросклерозата. Подобни разработки вече се правят в института", подчертава академик Козлов.