България продължава да изостава от световните и европейски първенци и да заема дълбините на международните класации.
Данните, които свидетелстват за бавното развитие на страната ни, са на Института за пазарна икономика.
Не е случаен и моментът, в който се представят отговорите на въпросите за това къде се намираме в съревнованието ни с останалите страни, тъй като според икономистите новото правителство се нуждае именно сега от идеи за реформи.
Съпоставянето на България с първенците в света е необходимо още, за да може самите управляващи и неспиращите протестиращи да разберат какви точно реформи са нужни с цел България да стане просперираща страна.
Осем са индексите, в които страната ни се е конкурирала в изследването с останалите държави в света и в Европейския съюз. „България отчита някакво подобрение, макар и то да е минимално. В най-проблемите индекси обаче страната ни не търпи развитие и не се отчита напредък“, обобщи данните икономистът Зорница Славова.
Очаквано България е на незавидно място по отношение на нивото на корупцията, като се нарежда 75-та от общо 176 страни в света. Данните са 90 на сто за Финландия срещу 41 на сто за България.
Не са изненада и причините за това ниско ниво по отношение на възприятие на корупцията, а именно решенията на Народното събрание, изпълнителната власт, съдебната система и не на последно място - местното управление.
Като лошо решение на парламента се посочва спорното удължаване на мораториума за продажбата на земя на чужденци, а съмненията в решенията на правителството се олицетворят в изготвянето на Бюджет 2014.
Първенец в индекса за възприятие на корупцията и правото на собственост е Финландия, а за съжаление страната ни дори не достигнала половината път до нея.
По-оптимистични са резултатите ни относно конкурентоспособността, условията за правене на бизнес и икономическата свобода, където България се приближава до победителите в тези класации – отново Финландия, Великобритания и Дания.
При „Условията за фирмите” страната ни печели 66 на сто, а нейният предшественик Дания получава 85%.
Все пак България заема и по-челни позиции в международните класации като например човешкото развитие, където сме получили оценка близко до тази на победителите Холандия и Финландия. Рекордът в категорията за човешкото развитие е 92%, а държавата ни го приближава с позиция 78 на сто.
87 са мерките, които ще помогнат на България да скъси дистанцията си с международните лидери според икономистите.
Сред нужните реформи са например разбиване на монопола в НЗОК, облекчаване на изискванията за полагане на извънреден труд, отмяна на всички планове за въвеждане на данъчната тежест.
Смели предложения са например премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, както отмяна на някои данъци като данък дивидент и данък наследство, данък лихви. Всичките тези мерки ще бъдат изпратени до отговорните по веригата депутати, министри и зам.- министри.