Масирани акции в цялата страна погнаха нелегалните превозвачи.
Съвместните проверки от инспекторите на Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“, МВР и НАП текат от петък, съобщи транспортният министър Данаил Папазов. Акцията идва в отговор на исканията на автобусните превозвачи за спешни мерки за справяне със сивия сектор в бранша.
За трите дни от петък до неделя са били проверени над 1 000 МПС-тав цялата страна. След проверките са съставени 65 акта. Инспекторите са спрели от движение за 6 месеца 17 леки автомобила, сред които 2 таксита.
По думите на министъра установените нарушения са свързани с извършване на нерегламентиран превоз на пътници, незаконен таксиметров превоз, извършване на международен превоз на пътници без лиценз и други. Съвместно с МВР са проведени 69 проверки, а с НАП – 7.
Три са засечените нарушители на територията на Хасковски регион в периода от 17 декември м.г. до 10 януари 2014 г., съобщи шефът на Териториалната дирекция на ДАИ-Хасково Петър Димитров. Два от случаите са в Харманли. В града на Белоногата са спипани частни автомобили, които извършват нерегламентиран превоз. И на двете коли са свалени регистрационните табели за половин година по Закона за автомобилните превози, а собствениците им подлежат на санкция от 1500 лв.
Глобена ще бъде и старозагорска фирма, чийто автобус е засечен в Хасково с табела “случаен превоз“ , но при проверката шофьорът не показал документите за това.
През миналата година пък са спипани пет автомобила да извършват нерегламентиран превоз по линията Хасково-Димитровград.
Ловът на нелегални превозвачи продължава, категорични са от транспортното министерство.
Въпреки че вече се изпълнява едно от основните им искания, браншовиците все още не са се отказали от стачката, която заявиха за 1 февруари. Те са категорични, че искат повече държавни компенсации за 11-те категории пътници, които возят безплатно или на преференциални цени по Постановление 66 от 1991 г. - деца до 7 г. възраст, социално слаби, пенсионери, студенти, инвалиди, служители на МВР, ДАНС, на министерството на транспорта.
Според изчисленията на Националното сдружение на автобусните превозвачи (НСАП)годишните им загуби от тези превозите са 500 млн. лв. срещу отпусканата от държавата сума от около 40 млн.лв., коментира Себахтин Исмаил, който е собственик на автобусната фирма „Арда Тур“ и е член на УС на НСАП.
Относно нелегалните превози членовете на Сдружението настояват за превантивни мерки, заложени в закона. Според тях трябва да се увеличат драстично глобите още при първо нарушение. „Превенцията е важна, той като тези превози са много опасни. Когато хората получават билет в превозно средство на лицензирана фирма, те вземат в ръцете си своята застраховка живот. Освен това фирмите са подложени на един куп проверки за техническо състояние. Сядайки в нелегална кола или автобус, пътникът не е наясно нито дали са в изправност, нито може да е и сигурен дори дали шофьорът има документ за правоспособност. Да не говорим за употребата на алкохол. Аз например моите шофьори ги проверявам всяка сутрин с дрегера“, коментира още Себахтин Исмаил.
М. Манолова