Помага ли държавата на Григор Димитров

Писмо поздрав от министъра на младежта и спорта Марияна Георгиева до Българската федерация по тенис по повод прекрасното представяне на на първия от турнирите от "Големият шлем" в Австралия накара хиляди българи да настръхнат и да коментират в интернет

опита за
национализация
на успеха
на 22-годишния хасковлия.

Министър Георгиева пусна следното съобщение часове след като през сълзи отпадна от №1 в света Рафаел Надал на 1/4-финал:

"За пореден път показа на спортния свят, че мечтите стават реалност, когато човек е последователен и убедителен в своите намерения и работа. Това, че имаме вече за пръв път български тенисист на четвъртфинал на турнир от "Големият шлем", показа възможностите на Гришо и добрия синхрон между Министерството на младежта и спорта и Българската федерация по тенис. Като спортен министър съм горда с личности като него. Чрез спортната дипломация Гришо прави много за нашата страна. За пореден път доказа, че е избрал правилния начин на подготовка, точните хора в неговия щаб и резултатите са налице. Да затрудниш Рафа Надал и накрая великият испанец да признае, че късметът в този мач е бил на негова страна - какво по-голямо доказателство за възможностите на Гришата."

Информацията беше мултиплицирана в десетки сайтове, някои от които не пропуснаха да сложат язвителни заглавия от рода на "Спортният министър приватизира успеха на ". Всъщност в случая по-коректно е да се говори за национализация, коментират в мрежата.

"Безсрамни и нагли! Григор спечели 240 000 $ от наградния фонд заради собствените си усилия!, Тези боклуци му бяха дали 20 000 лв. за спечелената титла в края на миналата година. Когато беше млад и се нуждаеше от подкрепа, държавата я нямаше, а

добри хора като
Стоичков и
Бербатов му бяха
подали ръка

Сега ще правят PR на негов гръб?!", коментира един от възмутените фенове на под съобщението.

Покрай министър Георгиева го отнесе и федерацията по тенис. Много от коментиращите смятаха, че тя също няма никакви заслуги, особено финансови, за възхода на четвъртфиналиста от откритото на Австралия. Това обаче не е точно така.
Григор едва ли може да се оплаче, че не му е помагано. Представителят на HEAD за България му дава ракети още когато е на 9 години, като залагат на сляпо, без да са сигурни, че той ще постигне някакви успехи. Години по-късно заради тази фирма Димитров отказа договор с Yonex, но промяната все пак се осъществи и вече няколко

сезона
българската
звезда в мъжкия
тенис е състезател
на Wilson

Българската федерация по тенис помага на Григор от 2005 г., а година по-късно той бе включен в програмите на Българския олимпийски комитет. Освен това е бил стипендиант на фондацията на Димитър Бербатов и е получавал премии от Българския спортен тотализатор.

По повод онлайн дискусията дали някой си присвоява победите на Димитров, ето мнението на Екатерина Генова, директор на БНТ 2 и член на Управителния съвет на БФТ.
"През последните седмици всички искаме да говорим и да се радваме на историческите успехи на Цвети Пиронкова и . Случи се нещо, което не бяхме виждали - да се организира гледане на тенис мач на публични места, и то в 5,00 часа сутринта.
Заедно с патриотизма лавинообразно обаче расте и броят на "коментаторите", които разбират от нашия спорт. Компетентно се заговори, че успехите на тенисистите са въпреки държавата (разбирайте в това число и федерацията по тенис). В същото време Григор каза в едно от първите си интервюта, че
 

това е успех на
България и той
Е българин

Всеки има право на мнение, но когато се раздават оценки за работата на БФТ, трябва да се събере поне малко информация. От 2008 г. съм член на Управителния съвет на БФТ и от първо лице знам, че голямата цел на федерацията в тези години е била и продължава да бъде подпомагане, подкрепа и съдействие на топ състезателите Цветана и Григор. И това не са голи фрази. Помощта на федерацията има конкретни измерения.
Не сме публикували тази информация досега, защото за това е би било нужно съгласието и на другата страна и защото смятаме, че това е азбучно задължение на федерацията. Днес се задава въпросът "Колко им дадохте?". Колеги, не боядисвайте в жълто темата за успехите на двамата тенисисти. Защото въпросът не е колко. Въпросът е, че като хора, които обичат тениса и работят за неговото развитие, винаги сме имали волята да помагаме за успеха на повече от двама наши състезатели.

Днес приоритет
на БФТ е да бъдат
"отгледани"
много повече
момчета и
момичета,

които да бъдат следващите Цвети и Григор. Ако някой реши да попита, ще получи информация за осигурения рекорден брой турнири за деца и юноши, валидни за световната и европейската ранглиста, за гарантираното участие на "Ориндж боул" и във веригата Nike junior tour за подрастващи в България, за целогодишните безплатни тренировки на младите надежди в Националния тенис център (създаден също през последните години от БФТ). Какво друго, ако не подкрепа за развитието на българския тенис, е домакинството на България на турнира на шампионките. Времето, когато тенисистите се развиваха въпреки федерацията и държавата, бе друго. Днес ситуацията е съвсем различна", написа Генова.

 БАЩАТА: БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ, КОИТО ПОМАГАТ

Искам да бъда коректен и да благодаря на всички, които са ни помагали през годините.
Това коментира Димитър Господинов, баща и първи треньор на , който го е научил да играе тенис в Хасково.

"От Българската федерация по тенис са ни осигурявали самолетни билети за участие в определени турнири. Колко точно, няма значение. Когато Григор стана европейски шампион до 14 години, той влезе в съответната програма на спортното министерство за финансиране на млади таланти. Същото бе положението и когато спечели неофициалното световно "Ориндж боул" при 16-годишните, и когато стана шампион на "Уимбълдън" и откритото на САЩ в "Големият шлем" при юношите. Всички пари, които сме получавали от държавата през министерството, са отпускани по правилата и няма нищо нередно", добави бившият капитан на България за купа "Дейвис".

Източник: http://www.24chasa.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини