Проф. Овчаров влезе в ролята на тракийски вожд
Възстановка на ритуал от древните времена на траките направиха в деня след Трифон Зарезан на едно от най-старите светилища „Белите камъни, край златоградското село Старцево. Тя бе част от традиционната „Трифониада”, която събира почитатели на виното в Златоград, а по-късно стотици гостите на празника опитаха вина и мезета на мегдана в Стариата част на Златоград.
В ритуалното винопиене основни герои бяха девойки облечени в бели роби , а в тракийски вожд се превъплъти самият професор Николай Овчаров. В импровизирана каверна археологът положи в земята античен съд с монети от 4-3 век преди новата ера до 5 в. след Христа, открити при разкопки в светилището. Ритуалът с полагането на дарове в земята бил „ материалната молитва“ на древните траки към Бога на Слънцето, за да получат благоговението за плодородие през новата година. Преди настъпването на пролетта ритуалът се изпълнявал и имал силата на езическо заклинание, а след молитва вождът затварял с камък каверната. Символично дарените от „вожда“ проф. Овчаров монети, са от град Маронея, от Авдира и римски монети от 2-3 век. Образната церемония пресъздаде създаването на камера, която археолозите ще откриват след хилядолетия.
Възстановката беше направена върху белия хълм от мрамор, под който се разстила „долината на скалните хора” в Източните Родопи.
„Светилището е почитано от дълбоки времена и се намира в центъра на един гигантски кръг от планини с диаметър 25-30 км. При разкопките открихме бронзови статуетки, сребърни огледала, монети, които са слагани в каверните между отделните скали като дарове към Бога Слънце. Някои го наричат обсерватория”, обясни Овчаров. На естествено създаденото от природата светилище, се откриват многообразни оброчни предмети и изобилна керамика. То било сцена на езическите древни ритуали от късната бронзовата и ранно желязната епохи чак до приемането на християнството.
Щиляна Чакърова