300 пред бежанския лагер: Вън от Харманли!

Пред портата на лагера напрежението ескалира

„Вън от Харманли!“. Това скандираха събралите се около 200-300 души от града пред портала на бежанския лагер в бившето военно поделение днес. Шествието, организирано от харманлийки като миролюбив протест, ескалира във войнствени призиви, което беше провокирано и от предизвикателното държание на петдесетината бежанци, скупчени от другата страна на оградата. Те снимаха с телефоните си протеста пред портала, някои от тях изкрещяха ругатни на английски, други сочеха многозначително с палец надолу. Предизвикателното поведение на бежанците зад оградата провокира и войнствените възгласи на харманлийци.

Всичко започна повече от миролюбиво около 11 часа пред читалището в Харманли. Там дамите, организатори на протеста, обясниха, че не са против бежанците, а срещу свободния режим в лагера.

„Той първо беше обявен като лагер от закрит тип, после като открит, сетне като регистрационен център. Искаме да знаем какво е всъщност. Настояваме за строг контрол и силна охрана. Не желаем из града да се разхождат хора с неустановена самоличност и незнайни намерения. В момента в лагера в Харманли има представители на 62 националности. Много от тях са от африкански държави, в които не ни е известно да има война или размирици. Те какви бежанци са“, попита една от протестиращите – Петя Георгиева.

Диана Атанасова е един от организаторите на протеста. Миналата неделя страницата във Фейсбук, в която се били организирали около 3500 нейни съграждани, била хакната и изчезнала. Създали нова група, която бързо спечелила последователи.

На площада пред читалището бе пусната и подписка, адресирана да министъра на вътрешните работи и шефа на агенцията за бежанците, с настояване за превръщане на бежанския лагер в закрит тип, строга охрана и недопускане на чужденците без статут да се разхождат свободно из града.

Чуха се оплаквания, че млади момичета са били следени от африканци, някои се чувствали преследвани, а общото усещане в града било за скрита заплаха. Някои от мъжете пък заявиха, че се страхуват да оставят децата си в парка, докато наоколо се мотаят неизвестни чужденци, други пък заявиха, че не смеят да пускат децата си сами на училище. Повечето заявиха, че нямат против сирийските бежанци, но по-голямата част от настанените в лагера не били сирийци.

Шествието премина през целия град и стигна до портите на бежанския лагер. Там дамската група, организирана във Фейсбук, подари на сирийските деца кутия с мартенички. Подаръкът бе приет от представител на сирийската общност в лагера – Махмуд. Той благодари за подаръка и го внесе в лагера.

В това време обаче напрежението ескалира, от двете страни на оградата се чуха враждебни възгласи и униформените се скупчиха в пространството между двете групи.

„Къде е кметът? Кой ще ни чуе? Кой ще ни защити?“, гневеше се младеж с наметнат трикольор. „Продадоха България за две близалки. Един български пенсионер преживява със 150 лева, а за един бежанец българското правителство отпуска 1100 лева! Една българско дете получава 35 лева детски, за едно сирийско се дават 1100! Предатели!“, горещяха се хората пред портала на лагера.

След няколко минути на враждебни викове и агресивни жестове напрежението утихна и протестиращите тръгнаха да се разотиват.

Тодор Кръшков

Махмуд получава кутията с мартенички за сирийските деца
Групата на чужденците се държеше определено провокативно
Дечица от лагера наблюдават какво става извън оградата
Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини