Ако не сте платили данъците върху доходите си до 30 април, очаквайте след Гергьовден позвъняване от Националната агенция за приходите. За разлика от други години, сега служителите от НАП ще действат много бързо. Още през май те ще преслушат всички, които не са се издължили към хазната в срок. Той изтича в края на април. Заедно с подаването на данъчната декларация трябва да се внесат и дължимите налози. За тези, които не го направят, още от 1 май започва да тече наказателна лихва от 10,04%. Ако не се отзовете на любезното напомняне по телефона, ще получите официална призовка, че трябва да си платите до седмица. Следващата стъпка е принудително събиране на задълженията, като най-често се запорират банкови сметки и заплати.
Наказателни лихви ще плащат всички, които до края на месеца не платят дължимия данък върху доходите си от 2013 г. Три дни остават до 30 април, когато е крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации за доходите и за плащане на дължимия данък. Ако декларацията не бъде подадена, глобата е до 500 лв. като размерът й зависи от това с колко дни ще бъде закъснението. Ако сте подали декларацията си, но не сте платили данъка, започва да тече наказателна лихва в размер на основния лихвен процент на БНБ плюс 10 пункта. За последните три месеца - февруари, март и април, ОЛП на БНБ е в размер на 0,04%. Така че наказателната лихва от 1 май ще бъде близка до 10,04%. Ако нямате пари в брой, разбира се може малко да забавите плащането на налога. Но не се бавете, защото за разлика от други години, сега данъчните много бързо, още в рамките на месец май, ще установят контакт с всички, които не платят в срок данъците си. Стандартната процедура е първо служител на НАП да се обади по телефона на длъжника с любезно напомняне, че трябва да си плати за да не се стигне до принудително събиране. По добре не игнорирайте такова обаждане, защото ако след него пак не платите задължението стартира процедура за принудително събиране. При нея длъжникът първо ще получи официална покана в 7-дневен срок да плати доброволно задължението си. Заедно с това, ако задължението е по-голямо от 5000 лв. и длъжникът не е дал обезпечение, служителите на НАП може да поискат от органите на МВР да не разрешават на длъжника да напуска страната, да се отнеме задграничния му паспорт, както и да уведомят всички органи, които издават лицензии и разрешения за извършване на някакви дейности, за които се изисква удостоверяване на публичните задължения. Ако и след поканата за доброволно плащане в 7-дневен срок длъжникът не погаси задължението си, от НАП пристъпват към принудителното му събиране като най-често запорират банкови сметки и заплати.
Лекари и хазяи пускат формуляри и за 2014 г.
Лекарите на свободна практика, нотариусите и хазяите до 30 април трябва да подадат две декларации - за доходите си от миналата година и за авансовия данък за първото тримесечие на настоящата 2014 г. Това важи за всички, които сами изчисляват и внасят данъците си. От 2013 г. беше въведен принципът, че авансовите вноски върху доходите извън работната заплата се правят на тримесечие. За хората, които работят към фирми, авансовите декларации и вноски към бюджета се подават и плащат от техния работодател. Но самоосигуряващите се, както и хората, които дават имоти под наем на граждани, трябва сами да подават декларации за доходите си. Декларацията за авансовите данъци (по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО - образец 4001), може да се свали от интернет. Тя се подава в сроковете за плащане на дължимия данък - до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Така декларацията за доходите от първото тримесечие се подава до 30 април, за второто - до 31 юли, за третото до 31 октомври. За четвърто тримесечие не се внася авансово данък и съответно декларация не се подава. Който не подаде декларация може да отнесе глоба до 500 лв., а за повторно нарушение глобата е до 1000 лв. Декларация не са длъжни да подават хората, които не дължат данък върху придобитите доходи. Например пенсионер получава месечен наем от друго физическо лице в размер на 500 лв. Наемодателят няма други доходи освен наема и пенсията си и наред с това е с намалена работоспособност от 65%. В този случай пенсионерът не дължи авансово данък, тъй като облагаемият му доход няма да превиши необлагаемата сума от 7920 лв. и съответно не е длъжен да подава декларация.
Кой подава образец 4001
1. Гражданин получава наем от друго физическо лице - в този случай той е длъжен сам да определя и внася авансово данък и съответно трябва да подава декларация за дължими данъци (образец 4001).
2. Човек със свободна професия (напр. адвокат, нотариус, частен съдебен изпълнител, лекар, стоматолог и т.н.) е регистриран като самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. В този случай той е задължен сам да определя и внася авансово данък за придобитите доходи и съответно трябва да декларира дължимите данъци с подаването на декларация образец 4001.
3. Човек е съдружник в търговско дружество и в тази връзка е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. Той получава възнаграждение по извънтрудово правоотношение от друга фирма, като е декларирал пред нея, че е самоосигуряващо се лице. В този случай втората фирма не удържа авансово данък, а задължението за определяне и внасяне на данъка е на самия гражданин, като той е задължен да подаде декларация образец 4001.
4. Местно физическо лице е получило дивидент от компания в чужбина и дължи окончателен данък, като само е задължено да определи неговия размер и да го внесе, както и да подаде декларация образец 4001.
Нотариуси и занаятчии декларират осигуровки
Още три работни дни имат самоосигуряващите се лица да подадат декларация образец 6 "Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ". Срокът за подаване на декларацията изтича на 30 април. Това е и срокът, в който самоосигуряващите се лица са задължени да представят таблица 1 и таблица 2 за определяне на окончателния размер за дължимите от тях осигуровки върху действителния облагаем доход, които са част от годишната декларация за облагане на доходите за 2013 г.
В декларация образец 6 самоосигуряващите се лица отразяват сбора от дължими авансово осигурителни вноски през годината и тези, дължими при определянето на окончателния размер на осигурителния доход. Декларацията се подава в ТД на НАП по постоянен адрес.
До 30 април самоосигуряващите се лица трябва да внесат и окончателните осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване за доходите от 2013 г. Окончателните осигурителни вноски се превеждат с различни кодове за вид плащане: за фонд Пенсии - 55 11 11; за ДЗПО в УПФ - 58 11 11; и за здравно осигуряване - 56 11 11. При попълване на платежните нареждания за окончателните осигурителни вноски задължително се посочва ЕГН на самоосигуряващото се лице.