Хора, които можеш да срещнеш в Маями Хората по плажа в атлантик сити, снимката е от 1900-1915г |
Хората са станали по-високи, по-дебели и живеят повече, откогато и да било. Всички тези промени, са станали през последните 100 години, твърдят учените. Но това не се дължи на еволюцията, тъй като един век не е достатъчен за подобни промени.
Според експертите повечето трансформации, станали за този период от време е отговорът на човешкия организъм на промените в условията, напр. подобряване на храненето, здравеопазването и хигиената.
Ето които са основните промени, които са станали с хората за последните 100 години.
Хората станаха по-високи
Последното проучване по въпроса показва, че в развитите страни хората са станали по-високи. Най-големият среден ръст е в Холандия – 1,85 см.
В някои държави, в които се води война, върлуват болести и има други социални проблеми, средният ръст при човека понякога се понижава. Според учените това означава, че отрицателните фактори, като глад или епидемии, оказват влияние на следващите поколения и са необходими около пет поколения, за да бъдат преодолени отрицателните последици.
Проблемът със затлъстяването
Всички знаем, че живеем във време, в което върлува епидемия от затлъстяване. Въпросът: „Защо хората стават все по-пълни?” е предмет на много научни спорове. Някои смятат, че е виновно преяждането и липсата на достатъчна физическа активност.
Има теория, според която генетика играе основна роля в проблема с излишните килограми. Някои учени дори говорят за вируси, причиняващи затлъстяването.
Въпреки разпространеното мнение, много изследвания правят връзка между наднорменото тегло и бедността. Експертите предполагат, че тази тенденция е свързана с епигенетиката или наследствените изменения, които влияят на това, как тялото съхранява излишъкът на енергия от храненето.
Напр., ако майка ви или баба ви са преживели тежки времена и са гладували, това се предава на поколенията и когато условията на живот са по-добри, тялото се опитва да съхрани допълнителната енергия под формата на мазнини.
Ранното полово развитие
В много страни децата започват да съзряват по-рано, особено момичетата. Много изследвания показват, че през последните 50 години, възрастта ,при която момичетата съзряват полово се е понижила. До 1960 г. първата менструация при момичетата се е появявала към 17 години.
Проучванията показват още, че съществува връзка между излишните килограми и ранното полово съзряване.
Това може да има отрицателни последици за здравето, тъй като ранното съзряване е свързано с развитието на диабет и хипертония в зряла възраст.
Дълголетието и отрицателните му последици
Хората днес живеят повече, откогато и да било. Според данни на Световната здравна организация, продължителността на живота в света, е нараснала с 30 години през 20-ти век, до 70 години през 2012 г. Специалистите прогнозират, че средната продължителност на живота при жените, родени през 2030 г. ще бъде 85 години.
Увеличаването на продължителността на живота е свързано с постиженията в медицината, подобряването на санитарните условия и достъпа до чиста вода.
Макар тези фактори да понижават нивото на смъртността от инфекциозни болести, заболяванията от дегенеративен характер, като болест на Алцхмаймер, рак и сърдечно-съдови заболявания, е нараснало.
С други думи – хората живеят повече, но умират от други болести.
Ръстът на автоимунните заболявания като множествена склероза и диабет от 1-ви тип, се свързва именно с подобряването на хигиената. Когато тялото е подложено на прекалено малък брой микроби, имунната система реагира прекалено остро и на най-безобидните микроби.
Развитието на човека в бъдещето
Съществуват опасения, че бъдещето на еволюцията ще се определя от генното инженерство . Бионичните импланти, нанотехнолотииге и новите лекарства още повече ще удължат човешкия живот. Според някои учени безсмъртието ще е реалност в близките 30 години. Макар да звучи като научна фантастика, е ясно, че хората и технологиите се развиват все по-бързо и немислимите преди години прогнози, вече стават факт.