Обявяването на бившия депутат от ДПС Ариф Агуш за водач на листата на ”Реформаторския блок” в Смолян , предизвика различни реакции –както сред редовите избиратели в Смолян, така и сред местните партийни ръководства.
Най-крайна е реакцията на ръководството на ДПС в Смолянско, в лицето на областния координатор на партията Салих Аршински.
Представители на демократичната коалиция пък, в лицето на ДСБ, приемат спокойно водачеството на ексдепутата от Догановата партия.
„Това е опит да бъде разбит монопола на ДПС в смесените райони, Агуш не е компрометирана личност в политиката, но явно се страхуват от него и от ДПС ще тръгнат с лични нападки. Няма нищо скандално, Агуш е предложен от Корман Исмаилов, той знае много добре какво представлява ДПС, а Агуш беше подложен на натиск, той е от репресираните хора и не се съмнявам в десните му убеждения”, коментира областният лидер на ДСБ Зарко Маринов.
Самият Агуш коментира водачеството си в листата на „Реформаторския блок” в Смолян така:
” Залагам на дясното, човек , за да направи стъпка напред- се движи ту с левия, ту с десния крак”. Той изрази надежда, че дясното пространство ще спечели и ще се чува от парламентарната трибуна.
Най-бесни от новото амплоа на бившия депутат Агуш, който до преди няколко години беше сред най-тачените в партията, са все още настоящите му съпартийци, защото се оказва, че според Салих Аршински, той не е напуснал ДПС. Според него листата на Реформаторския блок е нареждана на квотен принцип, а Смолянска област дадена на Касим Дал, който заради липсата на кадри в партията си е направил „политическо плагиатство” с Агуш в настоящата дясна коалиция. Лидерът на движението в Смолянско обаче заяви, че още преди две години се е знаело, че Агуш „подмолно работи с Касим Дал зад гърба на партията си”.
„Това че Ариф Агуш сега става водач на листа решава и вътрешнопартиен казус за ДПС, тъй като много хора в партията вярваха, че той има морал и несправедливо е отпаднал от депутатската листа на предишните избори за НС и европарламент. Сега на всички е ясно, че неговото пребиваване в ДПС е било единствено за лични интереси, за да си върне наследствените имотите и всичко, което той е постигнал в личен и професионален план го дължи на партията и лично на Ахмед Доган”, обобщи Аршински. Според него електоратът на ДПС ще гласува за партийната платформа и няма опасност фигурата на бившия два мандата депутат Ариф Агуш, да отнеме гласове от Движението.
„В настоящата кампания Агуш е бил номиниран за депутат от отделни членове на ДПС в региона, тъй като все още той не е напуснал партията и е член на ДПС. Той не е подал заявление за напускане, а уставът на партията ясно казва как се процедира при подобни случаи и той ще бъде изключен”, обясни Аршински и определи водачеството на реформаторската листа като „предателство спрямо актива на ДПС и лично спрямо почетния председател на партията”. В отговор на коментар на самия Агуш за партийния му трансфер , че „човек, за да направи стъпка напред се движи ту с левия, ту с десния крак”, Аршински коментира: „И лебедът, и лешоядът се движат, и с ляв, и с десен крак”.
В хода на предизборната кампанията щели да станат ясни и сепаратистките възгледи на бившия депутат, който организирал конференции в Родопите с цел да се учреди нова политическа партия на етническа и религиозна основа.
„ Само преди две години Реформаторите и Агуш бяха в лична престрелка и асиметрични възгледи за устройството на държавата и сега десният избирател няма да подкрепи депутат, говорещ за разделяне и анклави - ние сме в 21 век, а не във феодалния строй”, заключи Аршински, намеквайки за властта на големия турски род Агушеви, от който и до днес се пази средновековен турски замък в село Могилица, който е върнат на Агуш и останалите наследници.
Дали десните избиратели и симпатизанти на демократичните сили в Смолянско ще бъдат отблъснати, от иначе цивилизовано говорещият Ариф Агуш като водач на листа, и дали това ще повлияе на решението изобщо да гласуват, времето ще покаже. При всички случаи обаче, обикновеният избирател от една страна отдавна е изгубил способността си искрено да се изненадва от игрите в нашенската политика, но пък и безвъзвратно е отвратен от политическите пчелички, прелитащи от партия на партия според сезона.
Щиляна Чакърова