Оградата по границата с Турция безполезна срещу джихадисти и заразни

Оградата по границата с Турция, за която държавата наля над 7 млн. лв., е безполезна срещу джихадисти или заразени със смъртоносни болести имигранти. Това става ясно от доклад на Държавната агенция за бежанците, публикуван на сайта на ведомството, пише "Монитор". В доклада се уточнява, че през август, когато вече съоръжението по браздата с дължина 30 км беше окончателно изградено, е набъбнал броят на бежанците, които безпрепятствено са навлезли във вътрешността на страната.
„Увеличава се броят на търсещите закрила, които без документи се явяват директно в центровете на агенцията, тоест не са задържани на границата. Те не влизат в списъците на Национална служба „Гранична полиция” и не се водят на отчет при тях”, се посочва в документа. Става въпрос за 162-ма нелегално преминали границата чужденци, които през миналия месец са подали молби за закрила директно в центровете на агенцията. „Това създава заплаха за сигурността на страната ни от приток на терористи или вирусоносители”, предупреждават от агенцията.

Междувременно вчера шефът на ведомството Николай Чирпанлиев цитира данни на МВР, според които за 12 нахлули у нас имигранти има подозрения, че са свързани с екстремистки организации. Той уточни пред bTV, че предполагаемите терористи са поставени под засилено наблюдение на ДАНС. Чирпанлиев обаче побърза да увери, че няма сигнали, които да алармират за настанени в лагерите „спящи клетки”. В същото време румънски издания алармираха, че „Ислямска държава” вече достига Балканите, като според тях организацията има последователи и в България.

Скъпата ограда по границата с южната ни съседка пък щяла да бъде премахната в бъдеще. Уверение за това дал служебният външен министър Даниел Митов на среща с турския си колега Мевлют Чавушоглу в Ню Йорк, съобщиха вчера от МВнР. „Съоръженията са временни и не трябва да се разглеждат като фактор с негативно въздействие върху двустранните отношения, а като част от усилията на българското правителство за справяне с последиците от миграционния натиск”, уточнил дипломат номер 1. Той обаче подчертал нуждата да се подпише споразумението за тристранен граничен контрол между Гърция, Турция и България.

Имиграционният натиск по браздата не намалява, сочат още данните на агенцията за бежанците. Само през миналия месец над 1100 души са подали молби за закрила у нас. В същото време обаче страната ни е значително по-подготвена за справяне с кризата, увери Чирпанлиев. В момента капацитетът на лагерите е запълнен на 62%, което означава, че има достатъчно свободни легла за настаняване на нови имигранти. Освен това шефът на агенцията уточни, че при нужда има възможност и за увеличение на местата за настаняване с още 800.

Източник: http://www.monitor.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Случаен виц

Последни новини