Amelia, или как компюрът започна да мисли като човек

Разговорът с компютърната програма Amelia прилича повече от всички досегашни разработки на изкуствен интелект на разговор с компютри от научнофантастичните филми, пише Wall Street Journal.

Общуването с компютри на естествен език не е новост. През 2013 година Google представи “търсене чрез разговор”, което ни позволява да говорим на търсещата машина, провеждайки кратки диалози по теми, налични в базата й данни за хора, места и неща. Суперкомпютърът Watson на IBM, прочут с победата си над хора в популярно телевизионно състезание, не само може да отговаря на въпроси за факти от банката си с информация, но и да преценява дали отговорът е правилен.

Amelia, която се разработва през последното десетилетие от частната и сравнително неизвестна компания IPSoft, е различна. Тя се учи от учебници, разговори, свалени на текст, имейли и всякакъв друг текст. Тя може да намира решения на поставени задачи, стига отговорът да се съдържа в базата й с данни.

Основният продукт на IPSoft е друга разработка в областта на изкуствения интелект - софтуер, който автоматично разрешава проблеми на ИТ инфраструктурата, наречен IPcenter. Според анализатор на консултантската компания Gartner IPSoft е “невидим новодошъл”, който конкурира компании като IBM. IPSoft e основана през 1998 година и има офиси в девет държави.

Amelia вече се тества от фирми с изненадващо различни профили - от телекомуникационни до енергийни. Компютърната програма се базира на нов подход в изкуствения интелект, наречен познавателен компютинг. Основната й характеристика е, че може да се учи. Като всеки софтуер, тези системи се създават от програмисти, но след това трябва като деца да бъдат учени да правят различни неща. Целта на разработчиците на Amelia e да разберат как мислят хората, а не да копират начина, по който го правят. “Не сме постигнали истински полет, копирайки птиците”, казва Четан Дубе, президент на компанията. “Първо е трябвало да разберем принципа на летенето”.

Едно от първите приложения на Amelia е в кол центровете. Редица компании вече тестват програмата в тази насока. Софтуерът все още е в пилотна фаза и реалната му полза предстои да бъде доказана, но програмата вече провежда стотици, а скоро и хиляди едновременни разговори с клиентите на IPSoft.

Източник: actualno.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини