DW: Кой пусна руските войници в Украйна?

По всичко личи, че руското командване провежда секретна операция в Източна Украйна. В подкрепа на тази теза говорят нелогичните обяснения за руски войници, които карали своя отпуск в чужбина, както и тайните погребения, се казва в публикация на Дойче веле.

В определени случаи руското законодателство допуска изпращането на войски в чужбина. Повечето експерти обаче се съмняват, че Русия спазва собствените си закони. Москва признава за участието на руски доброволци във въоръжения конфликт в Източна Украйна, но отрича наличието на свои редови армейски части. А доколкото там все пак се забелязват руски военнослужещи, властите в Москва твърдят, че ставало дума за войници в отпуск. Какво е записано в руското законодателство по отношение на възможността да се изпращат редовни части на армията в чужбина? И какво казват експертите за спазването на тези закони?

Какво предвижда законът?

Руското законодателство допуска възможността за изпращането военни подразделения зад граница. Само че, съгласно член 102 от конституцията, за военна мисия в чужбина е нужен мандат от Съвета на федерацията. В отговор на запитване на президента, през март 2014 Съветът на федерацията прие постановление за "използване на въоръжените сили на Руската федерация на територията на Украйна", но през юни, също по молба на президента, го отмени. Правото да се изпращат въоръжени сили зад граница е фиксирано в множество документи, в това число и във военната доктрина на Руската федерация.

Съгласно Закона за отбраната, армейските части могат да бъдат използвани оперативно извън пределите на страната "в съответствие с общоприетите принципи и норми на международното право и международните договори, в отговор на въоръжено нападение срещу военни бази на Руската федерация, нападения от други държави, както и за защита на гражданите на Руската федерация от въоръжени нападения". Обикновено в задгранични операции участват професионални военни, но е възможно да бъдат използвани и наборни войници, както това стана по време на въоръжения конфликт с Грузия през 2008 година. Руското законодателство не забранява изрично използването на срочно служещи войници в операции извън територията на Руската федерация.

Защита на отечеството и мисии в чужбина

Руските гранични закони обаче изключват срочно служещите войници от категорията лица, които имат право да излизат зад граница. Това, все пак, не им пречи да отбиват срочната си служба в руски военни бази в чужбина. Ирина Кизилова от правозащитната организация "Мемориал" смята, че е незаконно в чужбина да се изпращат срочно служещи войници. "Съгласно конституцията на Руската федерация, защитата на отечеството е дълг на всеки гражданин. Но участието във военни операции в чужбина няма нищо общо със защитата на отечеството. Затова законодателят трябва ясно да постанови, че срочно служещите войници не са длъжни да участват във военни мисии зад граница", казва тя.

В този смисъл, руските военнослужещи попадат тайно и неофициално в зоната на бойните действия в Източна Украйна. Според описаните от медиите случаи, повечето от войниците си взимат "отпуск", за да се бият като доброволци, или се оказват в зоната на бойните действия в резултат на измама: след като командирите им са ги излъгали, че ще участват в маневри в граничния район Ростов, а в крайна сметка се озовават в съседна Украйна.

Отпуск с оръжие?

Експерти по правата на човека като Максим Бурмицки обаче смятат, че версията за отпуските е напълно несъстоятелна. "За да получи отпуск, войникът е длъжен да уведоми своя командир къде точно ще прекара своя отдих. А за отпуск зад граница е необходимо и разрешение от Министерството на отбраната, съгласувано с тайните служби ФСБ. Без разрешение на командването и на ФСБ, граничарите не пускат никого извън страната", казва Бурмицки.

Според експерта, това означава, че въоръжени руски войници могат да попаднат в Украйна само по два начина: със съгласието на военното командване и на ФСБ, или след като са го измамили. В първия случай пребиваването на чужда територия попада под определението агресия, фиксирано в Резолюцията на Общото събрание на ООН от 14 декември 1974 година. Във втория случай, военнослужещият носи наказателна отговорност за грубо нарушаване на руското законодателство. Заместник-главният редактор на онлайн-изданието "Ежедневный журнал" Александр Голц предполага, че руските военнослужещи в Източна Украйна участват в рамките на секретна операция. "Ако това е така, в случай на плен или смърт, държавата няма ги да признае за свои военнослужещи. На практика тази теория се потвърждава от нелогичните обяснения за отпуски, както и от данните за тайни погребения в различни региони на страната. Опасявам се, че тези позорни обяснения ще се отразят отрицателно върху военната дисциплина и авторитета на военното командване", заключава той.

Източник: дойче веле

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини