Подп. Петър Ненков, доктор по военна история, разкри малко известни факти от живота на полк.Серафимов |
Смолян се поклони пред подвига и саможертвата на героите, дали живота си за свободата на Родопите на връх Средногорец, известен като Родопската Шипка.
На 21 октомври 1912 г, на връх Средногорец, под командването на легендарния полк. Владимир Серафимов, 21-ви Средногорски Пехотен полк, извоюва свободата на Родопа планина. Освободителятна Родопите остава в историята и сърцата на поколения родопчани и с отказа си да се подчини на заповедта на военното командване да отстъпи и остави околните селища в ръцете на османския поробител. „Аз не ще отстъпя на противника селата, в които вчера бях посрещнат като освободител”. След призива „След мен, юнаци...” той повежда паметната битка, която носи жадуваната свобода .
На празника на Смолян, на който се чества и годишнина от паметната освободителна битка през 1912г., докторът по военна история подп. Петър Ненков произнесе прочувствено слово за освободителната за Родопите Балканска война и представи интересни факти от живота на легендарния полк. Владимир Серафимов, който е потомък на Левски по майчина линия.
Родословието на полк. Серафимов се съхранява в архива в Смолян и е предоставено от неговата дъщеря Лиляна Тотева. Според експерти от Регионалния исторически музей в Смолян родословното проучване е ценно, защото дава подробни данни за рода на полк. Серафимов, в който има много свещеници, учители, бунтари, революционери.
В епичните битки на връх Кавгаджик, преименуван по-късно по името на полка на връх Средногорец, загиват 96 души, а в боя се включва и местното население, а в паметника на върха се пазят костите на героите.
Много години след победата, когато полк. Серафимов вече бил на 72 години, военното министерство решава да поправи гафа, че не са се сетили да го издигнат в чин. При чествания на връх Следногорец, от ведомството изпращат комисия при полковника, за да му връчи орден за храброст и генералски пагони. Освен гузни обаче, остават изумени от отказа на великия пълководец:
„ Когато бях на върха на славата и бях освободител на Централните Родопи , Вие ме забравихте. Нека си остана полковник какъвто ме познават и обичат хората в Родопите, а не като много генерали в София, за които никой не е чувал и не помни”, разказа още подп. Ненков.
Тринадесет от общо 15-те ордени на полк. Серафимов се съхраняват в смолянския музей. Юнкерската сабя на героя от Балканската война е подарена на кметството в с. Полковник Серафимово, а бойната му сабя е притежание на музейната сбирка в 101-и Алпийски батальон в Смолян.
Щиляна Чакърова