Решението за побратимяване е прието от общинския съвет в Смолян , предстои да се гласува и от Конгрес в Сючанг, след което документът за партньорство ще се подпише официално. Българската и китайска общини ще си сътрудничат в сферите на туризма, образованието и културата. Според зам.-кметицата Кин Чунмей, нашият фолклор е средство за привличане на туристи.
„Много ми хареса храната и особено киселото мляко в Смолян. Чист град, насладихме се и на чистия въздух. От краткия ми престой тук мога да обобщя, че градът е впечатляващо, лирично и магнетично място за живеене”, сподели Чунмей, който водеше делегацията от Китай.
Връзките между Смолян и Сючанг са от 1997 г., много ръководства са се сменили и в двете общини, но сега е моментът официално да осъществим нашето сътрудничество, което съм убедена, че има бъдеще, каза още Кин Чунмей. От името на китайската делегация зам.-кметицата подари чиния от специален порцелан, който е символ на културата в Сючанг. Тя обясни, че това е традиционен подарък, който се дава на висшите ръководни лица в Китай. От името на община Смолян, секретарят Момчил Николов подари на гостите дърворезба с родопчанка, като символ на Смолян.
Сючанг се намира в централната част на Китай, наричат го национална градина, а населението му е 4 млн. 800 хиляди души. Намира се на 40 минути от централното летище, има три железопътни и седем експресни линии. Сючанг е екологичен горски град с древно минало и е сред топ 10 на туристическите дестинации в Китай.
70 % от БВП от 250 млн.евро се формира от индустрията, от услугите -20 на сто и 10 % от земеделието. В Сючанг произвеждат перуки, синтетични диаманти, цигарени изделия, електроника и биофармация.
СмолянБГвести.нет