Над 1000 британски ученици гласуваха за книга за оптични илюзии. Така тя стана победител на тазгодишната награда "Книга на годината" на Кралското общество на младите хора.
Написана е от Клайв Гифорд. Книгата обяснява как мозъкът ви вижда цветове, размери, форми и дори движения, които всъщност не съществуват. "Не мога да обясня как работят оптичните илюзии, без да дам на читателя представа за структурата и работата на мозъка", обяснява Гифорд за The Guardian. Все още имаме много да учим за това как работи мозъкът, но има теории как най-добре да бъде заблуден.
Някои от най-старите илюзии използват прости цветове и форми, за да подведат нашето чувство за мащаб и перспектива. Виждаме също големи кръгове, които изглеждат непропорционални, успоредни линии, които се сближават, и стълбища, които никога не свършват. Други, като слонът с отделени крака, вероятно объркват нашата склонност да виждаме в модели и да попълваме визуалните пропуски.
Илюзиите, които се движат, са може би най-интересното. Нашият мозък непрекъснато пресканира нещата, които смята за нужно, точно "както цифров фотоапарат непрекъснато фокусира автофокус", казва Гифорд. Разположените правилно цветови контрасти и последователни форми може да надхитрят мозъка ни и да виждаме, че се движат, макар да знаем, че не е така.
Гифорд е журналист и автор, който е написал потресаващ брой книги и компютърни наръчници. Кралското общество на младите хора присъжда наградата за научнопопулярна книга и това се отсъжда от деца до 14-годишна възраст.
Размерът също има значение - червените листа на зелен фон ще се вълнуват, когато кликнете върху картинката.
Още за книгата и илюзиите тук.