Във федералния университет на руския Далечен Изток, учени създадоха бисквити за хора, страдащи от алергия към пшеничен белтък – съобщава електронното издание на Национално сдружение „Русофили“.
Много хора четат върху етикетите на някои продукти надписите „не съдържа глутен“, или „съдържа глутен…“ и след тях някакви нищожни проценти, но определено не всички разбират какво означава това. Ясно е едно: то има отношение към алергията и пшеницата. И наистина някои хора имат непоносимост към белтъка на житните растения, което се дължи на особеностите на имунитета. Глутенът, който всъщност е протеин, служи като съхраняващ белтък в зърната на цял клас житни растения- пшеница, ръж, ечемик, овес. И в случаите на глутенова непоносимост, или целиакия, имунната система в червата започва да се бори с него.
Причините за развитието на болестта се изучават и до днес, като най-често се обсъжда, че тук се срещат няколко фактора, включително и мутация в имунните гени.
ДИФУ е един от малкото научни центрове в Русия, където активно се занимават с подобни изследвания. Към днешна дата учените са създали вече 10 вида безглутенови бисквити и сладки въз основа на оризовото брашно: оризво-грахово, оризово-царевично, оризово-лещено и др. „Сладките притежават невероятни вкусови характеристики. Отличават се от обикновените само по структура, но най-важното е, че децата ги обичат!“- казва Татяна Каленик, ръководител на разработките за функционално и специализирано хранене към катедрата по биотехнология и функционално хранене към школата по биомедицина на ДИФУ.
На изложението на руския биотехнологичен форум през 2014г. няколко московски компании проявиха интерес към иновационните продукти на Федералния университет, в това число и към безглутеновите сладки. Всичките осем иновационни продукта за хранене, разработени от сътрудниците на университета, бяха удостоени със заслужена награда от експертната комисия на изложението. Златни медали получиха безглутеновите сладки, кренвиршите с морско зеле, пастетът от черен дроб с кукумария (морска краставица), а също така и проектът „Биотехнологични хранителни продукти с функционално и специализирано предназначение въз основа на биоресурсите на Далечния Изток“. Със сребърна награда са удостоени захарните изделия със смлени тиквени семки, а нектарът от тиква с карагенан, майонезените сосове с основа от морски добавки и бонбоните „Боровинка в марципан“ получиха най-престижните награди на конкурса, организиран от фонда, носещ името на академик Блохина и занимаващ се с внедряването на иновационните разработки в промишлеността.
Безглутеновата диета е предназначена както за всички, които страдат от глутенова непоносимост или се опасяват, че имат такава, така и за тези, които искат да се хранят здравословно и пълноценно без глутен и да постигнат отслабване.
Напоследък се появиха различни хранителни режими, изключващи глутен. Един от най-нашумелите е този на известната американска водеща Елизабет Хаселбек (Elizabeth Hasselbeck), автор на книгата „Безглутенова диета: Наръчник по оцеляване без глутен“.
Тя препоръчва хранителен режим без глутен и поради други причини, включително при хора с аутизъм, разстройство на вниманието, при проблеми с теглото, синдром на дразнимото черво, за подобряване на енергийните нива и подобряване и ускоряване на храносмилането.