Вътрешна кореспонденция с обидни квалификации за личности като Анджелина Джоли, Леонардо ди Каприо и дори президента на САЩ Барак Обама, конфиденциална информация за заплатите на актьори, непоказвани филми и лични данни на 47 000 служители на "Сони пикчърс" бяха откраднати при безпрецедентен пробив в системите на компанията, съобщава БТА. Атаката надвишава многократно скандала с хакнатите голи снимки на знаменитости, който се разгоря през лятото.
Сред последните материали, които са били присвоени при мащабната кибератака, е ранна версия на сценария на новия филм за Джеймс Бонд "Спектър".
Анджелина Джоли е "глезла", Леонардо ди Каприо се държи "отвратително"
Освен сценарии и цели непоказвани досега филми, голяма част от кореспонденцията в компанията, сред която и доста нелицеприятни разговори, стана публично достояние. Между тях е и изказването на един режисьор, определил Анджелина Джоли като "глезла с ограничен талант".
Скот Рудин, който е автор на жлъчните коментари, засега запазва мълчание. "Няма да провалям кариерата си заради една глезла с ограничен талант, която предпочете да пренебрегне ангажиментите си (за филма "Клеопатра"), за да може да снима собствения си филм", пише в имейл той. "Тя пристига с целия си двор, прави се на херцогиня... Но тя изобщо не е голяма актриса и не виждам смисъл да падам в краката на една непораснала жена, безотговорна, капризна и лош колега."
Наяве излезе размерът на възнагражденията на 17-те най-високо платени отговорни лица в студиото начело с президента на компанията Майкъл Линтън и заместничката му Ейми Паскал с 3 милиона долара годишна заплата.
Шеги на расова основа
Силен отзвук предизвика размяна на имейли между нея и продуцента Скот Рудин, в които тя иска съвет за въпросите, които да зададе на президента Обама на една "тъпа" закуска за набиране на фондове. В разговора за Обама има ред подмятания за филми, посветени на робството, като "Джанго без окови" и "12 години в робство".
Паскал квалифицира като "отвратително" и поведението на Леонардо ди Каприо, който отказал ролята на Стив Джобс в биографичния проект на компанията, който в края на краищата отиде при "Юнивърсъл пикчърс". Имейлите показват немалко на брой хора, които отхвърлят предложения да работят със "Сони", не поради финансови, а от артистични съображения.
В мрежата бяха пуснати и пет филма, включително и непоказваните досега Annie и Still Alice, както и псевдонимите, с които се запазват хотелски стаи на известни знаменитости.
Безпрецедентна атака
Шефовете в "Сони" поднесоха своите извинения, но не е ясно дали остатъчните експлозии от атаката няма да костват постовете им. Според ФБР тя е "организирано и целенасочено усилие на изключително високо ниво", което би могло да пробие "90% от компютърните защити, ползвани от корпоративния свят днес - и може би дори от правителствата".
ФБР и самата компания водят независими разследвания на случая. Според "Сони" зад атаката стоят симпатизанти на Северна Корея заради филма на Сет Роген The Interview ("Интервюто") - комедия, която осмива диктатора на държавата Ким Чен Ун. От изтеклата кореспонденция става известно, че шефът на "Сони" в Япония Казуо Хирай поискал Роген леко да цензурира хумора си, защото случаят застрашава дипломатическите отношения между Япония и Северна Корея. "Интервюто" няма да излиза в Азия.
Самата Северна Корея, която през пролетта окачестви филма като "военна агресия", отрече да има общо, но заяви, че одобрява действията на хакерите. Филмът трябва да излезе на 25 декември и според много критици лентата ще се възползва от тази реклама, макар и "Сони пикчърс" да не са мечтали за нея.