Ще разследват политици при ”разминаване” от над 10 000 лв.

Антикорупционно звено ще разследва и разпитва уличени в корупция властимащи и ще иска сваляне на банковата им тайна. Границата ще е "разминаване" над 10 000 лв.
Властимащите вече ще подават годишните си декларации пред Национално бюро за противодействие на корупцията, а не пред Сметната палата. 

Вицепремиерът Меглена Кунева предлага с проектозакон създаването на такова бюро като единен орган за борба с корупцията пише "24 часа". 

В декларациите политиците ще трябва да описват не само собственото имущество, но и такова, което им е дадено за ползване от приятел, примерно автомобил.

Ще декларират и всички нетрудови доходи над 2000 лв., както и единични плащания над 500 лв. Освен това в декларациите за конфликт на интереси ще се включват имоти и пари не само на съпрузи, но и на хора, с които живеят заедно без брак. 

Ще се обявяват акции и дялове в инвестиционни фондове. 

При установено разминаване между доходите и разходите на политик над 5000 лв. ще се прави проверка от националното бюро, а при разминаване над 10 000 лв. ще започва разследване.

Според вицепремиера сумата от 250 000 лева у нас е много висока и даде пример с Великобритания, където границата е 10 000 паунда. 

Бюрото ще може да разпитва политици и да иска от съда да свали банковата им тайна. При потвърждаване на разминаването ще бъдат подавани сигнали в комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и тя може да иска частично отнемане. 

При съмнения, че натрупването на пари е свързано с престъпление, ще бъде сигнализирана и прокуратурата.

Ще се въведат единни правила за проверка по работа по сигнали, включително и по анонимни. 

Хората във всичките етажи на властта са 7670, пресметна преди време Меглена Кунева.

Предвижда се да има и награди за разследващи журналисти и за граждани, подали сигнали, по които има присъди.

Бюрото ще си има ръководител, а няма да е колективен орган, предвижда проектът на Кунева. В него ще влизат досегашната комисия за конфликт на интереси, отделът от Сметната палата, който обработва имуществените декларации на политиците, и БОРКОР. 

Назначаването на ръководството ще става с публична процедура, а предложения за ръководния състав ще се правят например от МС, но той ще се одобрява вероятно от парламента, каза преди време Кунева.
Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини