Астрофизици, иследващи Слънцето са направили първите преки наблюдения на слънчево явление, което оставаше необяснимо за науката над 70 години. Тази нова информация може да обясни как температурата на слънчевата корона достига 1 000 000 градуса по Целзий.
Слънчевата корона, външният слой на атмосферата на Слънцето, е съставена газ с изключително висока температура, известен като плазма, с температури, достигащи милиони градуси Целзий. Тъй като това е най-отдалечения от ядрото външен слой на Слънцето, логично е да се очаква там температурите да са по-ниски отколкото в ядрото, където протичат ядрени реакции.
"Но короната е 200 пъти по-гореща от фотосферата, слоя под нея", казват авторите. Това противоречие озадачава астрофизиците откак температурата на короната е измерена за първи път преди повече от 70 години.
Изследователски екип от Япония, САЩ и Европа, комбинира наблюдения с висока разделителна способност от JAXA и IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) на НАСА. Така станало възможно да открият и идентифицират сигнатурите на резонансната абсорбция. Резонансната абсорбция е процес, при два различни вида магнитно задвижвани вълни резонират, усилвайки едната от тях. Изследователите наблюдавали вид магнитни вълни, които могат да се разпространяват чрез протуберансите - нишковидни структури от хладeн, плътен газ, които излитат в короната. Екипът открил, че магнитния резонанс способства за загряването на атмосферата на Слънцето. Резултатите са публикувани в The Astrophysical Journal.