Японците започнаха да връщат в океана почистена от радиация вода

    Заразената от разрушената японска атомна електроцентрала във Фукушима вода, вече се излива океана, след като е преминала процедура за намаляване на радиацията, съобщи операторът ТЕПКО (Tokyo Electric Power).

    В океана са излети 850 тона подпочвени води, чието изпомпване започна миналата година. Според нормите радиоактивността на водата не трябва да превишава 1,5 хиляди бекерела на литър, а японските специалисти са успели да я намалят до 330-600 бекерела на литър.

    Планира се по този начин в морето да попаднат около 4 хиляди тона дезактивирани течности. По-рано ТЕПКО успя, след трудни преговори, да получи съгласие от местната рибарска асоциация.

    Проблемът с натрупването на радиоактивна вода е един от най-сериозните за ликвидаторите на аварията на АЕЦ „Фукушима 1”. Ежедневно количеството радоактивна вода се увеличава с около 300 тона.

    ова става по следната схема: подпочвените води попадат в разрушената основа на реакторите и там се смесват с течност, която е с много високо ниво на радиоактивност. В ТЕПКО смятат да намалят този обем два пъти за сметка на изпомпване и изхвърляне на пречистена вода в океана.

    Разрушителното земетресение от 11 март 2011 година стана причина за висока вълна цунами край североизточното крайбрежие на главния остров от архипелага Хоншу. Тогава загинаха над 18 хиляди души.

    При мощния трус АЕЦ се изключват автоматично, но реакторите се нуждаят от непрекъснато охлаждане. Именно високата вълна заля резервните генератори, което предизвика частично разрушаване на активната зона и изхвърляне на силна радиация в района на крайбрежната АЕЦ.

    Япония овладя технологичната катастрофа, но възстановяването на нормалните условия в зоната около повредените реактори ще отнеме десетки години

    В процеса на преодоляване на последиците бяха включени роботи, способни да работят в смъртоносна дори за защитена техника среда. Изучават се, разработват се и се прилагат различни методи за борба с радиоактивното заразяване. Един от тях е почистването на радиоактивни течности в големи обеми.

    Япония спря за дълъг период от време ядрените си централи, въпреки трудностите се справи с добиването на необходимата електрическа енергия. Сега се подготвя пускането на една от спрените АЕЦ, но само под сериозен технологичен и обществен надзор.

    http://btvnovinite.bg

    Източник: kardjali.bgvesti.net

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини