Учени: Природата в Чернобил процъфтява

Зоната около Чернобил, която бе евакуирана през 1986 година след най-сериозната ядрена авария, се е превърнала в същински природен резерват.

Близо 30 години след инцидента в Чернобил районът е еволюирал от бедствена зона в рай за дивите животни, обитаван от големи популации на лосове, елени и вълци, предават Ройтерс и БТА, позовавайки се на публикация в сп. "Current Biology".

Липсата на човешка дейност в отцепената зона се е отразило на дивата природа по-положително, отколкото негативният ефект на радиацията, пишат учените. 

"Фактът, че голям брой животни благоденстват на мястото на ядрена авария, разкрива издръжливостта на дивата природа, когато е освободена от човешко присъствие", разказва един от съавторите на проучването.

Забележителният обрат в района, кара учените да смятат, че радиационното замърсяване не пречи на дивия свят да процъфтява, съобщава БТА.

Явно за природата влиянието на човека е много по-вредно от радиацията.

"Не че радиацията е добра за природата, а просто ефектите от човешката дейност – в това число ловуването, земеделието и лесовъдството, са много по-лоши за нея“, коментира проф. Джим Смит от Университета в Портсмут, който ръководи изследването на зоната около Чернобил, цитирано от БГНЕС.

Учените са използвали методи, комбинация между проучвания на терен и компютърни модели, за да установят гъстотата на животни в отцепената зона.

Резултатите са категорични - не са открити никакви доказателства, подкрепящи по-ранни теории, според които дивата природа в региона ще пострада от радиацията, изпусната при инцидента през 1986 година.

След ядрената авария повече от 116 000 души от местното население са евакуирани от района около Чернобил, която покрива повече от 4200 кв. км. - именно обезлюдяването на зоната е причината за разцвета на дивата флора и фауна около ядрената централа.

Днес се наблюдава изобилие от различни видове елени, лосове и диви прасета, като броят им е приблизително същият като в 4 незасегнати от радиация природни резервата в района.

Популацията на вълци в отцепената зона на Чернобил е 7 пъти по-висока спрямо тази в природните резервати в региона, показват още данните на проучването.

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини