Затваряне на т.нар. балкански маршрут няма да спре притока на мигранти, а само ще го пренасочи през България, се казва в репортаж на Би Би Си.
Това установява работещият за британската корпорация журналист Гай Делоуни, след като посещава Информационния център за бежанци в Белград. Макар и официално главният маршрут за прииждащи към Европа мигранти да е спрян след затварянето на македонската граница през миналата седмица, притокът на търсещи убежище на Стария континент не секва.
В подкрепа на това твърдение се изказва управителят на центъра Владимир Сиеклоча. По думите му между 400 и 500 бежанци пристигат ежедневно в сръбската столица. След затварянето на обичайния маршрут сега мигрантите преминават през България в търсене на по-добър живот в Западна Европа.
"Идват през България - това е стар трафикантски маршрут и ще бъде използван все по-често. "По-евтино е да дойдем оттам (в сравнение с преминаването по море от Турция към Гърция) и без това не можем да плуваме", казват ни афганистанците", споделя Сиеклоча.
Според сърбина преминаването през страната ни е изпълнено с опасности. Мигрантите често стават жертва и на българската полиция, която арестува, бие и пуска кучета срещу преминаващите границата. Липсва всякаква закрила от страна на властите.
Журналистът разказва тежката история на 27-годишния иранец Али Хашем Заде, който напуска родния Техеран, за да намери работа и пари за издръжката на двете му невръстни дъщери. След затварянето на македонската граница мъжът се доверява на пакистански трафикант, за да го прекара в западната ни съседка. Пакистанецът получил договорените 250 евро, след което избягал. Така Али останал да се лута по границата два дни, през които се наложили да използва част от дрехите си, за да запали огън. В крайна сметка с GPS навигацията на телефона си намира начин за преминаване. Няма същия късмет на сърбо-хърватската граница. Хърватската гранична полиция залавя иранеца и приятелите му и ги пребива.
Иван Мискович от Комисариата за бежанци посочва, че сега мигрантите са изправени пред три възможности: да бъдат репатрирани, да се настанят в трети страни или да подадат молба да се присъединят към вече добралите се до Западна Европа техни роднини.
"Границите не са херметически затворени. Неизбежно е още хора да влязат, дори това да стане по необичаен начин", твърди Мискович.
Балканският маршрут продължава да действа, заключва британският автор.