Новоиздадени канадски насоки твърдят, че колоноскопията не бива да си използва като рутинна скрининг процедура за засичане на рак на дебелото черво при пациенти без симптоми и без фамилна обремененост.
Те препоръчват нискорискови пациенти на възраст между 50 и 74 да се подлагат единствено на изследвания за кръв в изпражненията на всеки 2 години или на сигмоидоскопия на всеки 10 години.
Сигмоидоскопията налага употребата на гъвкава тръбичка с миниатюрна камера за изследване на долната част на дебелото черво и ректума, а не на целия тракт, както и при колоноскопията.
Лекарите са посъветвани да не извършват скрининг на пациенти без симптоми на възраст над 75 години, заради намалената продължителност на живота и липсата на изследвания, които да посочат ползите или възможните вреди от процедурата.
Насоките не се отнасят до високорискови пациенти със симптоми или фамилна истроия на заболяването.
Ракът на дебелотно черво е втората най-честа причина за смъртни случаи при раковоболни мъжете и третата при жените. През 2015 г. 25 000 души в Канада бяха диагностицирани с рак на дебелото черво, като приблизително 9 300 починаха от заболяването.
Въпреки че колоноскопията има редица клинични ползи, до момента липсват преки доказателства, че те превъзхождат сигмоидоскопията, твърдят учените.
Новите насоки се основават на най-новите изследвания и актуализират предходните съвети от 2001 година, които препоръчваха изследване за кръв в изпражненията на всеки 2 години или сигмоидоскопия на всеки 5 години при пациенти без симптоми.
Канадските насоки, са близки до издадените пред 2008 г. в САЩ, според които възрастни между 50 и 75 години трябва да се подлагат на изследване за кръв в изпражненията и сигмоидоскопия.
Въпреки че в САЩ се препоръчва и колоноскопия, канадците не мислят, че има научни доказателства в подкрепа на това решение.