Световната седмица на кърменето акцентира в подкрепа на кърмещата майка. Това каза на пресконференция днес Маша Гавраилова от Министерство на здравеопазването.
Седмицата на кърменето е от 1 до 7 август, под патронажа на здравното ведомство и с участието на Националния комитет по кърмене и неправителствени организации. Програмата на седмицата включва лекции консултации дискусии.
Целта е да се подобри детското здраве, да се повиши качеството на медицинските грижи за майките и децата, както и да се популяризира кърменето.
Седмицата се отбелязва през първата седмица на август в повече от 120 страни, от 1992 г. Насам.
Данни в проучване на Националния център за опазване и контрол на общественото здраве за 2007 г. показва, че 9,3% от майките изобщо не кърмят.
На смесено кърмене до първия месец са 18% от новородените, на изкуствено хранене още от първия месец са 11% от децата, а през 6-тия месец на изкуствено хранене са 51%.
При значителна част от децата се установява кратка продължителност на кърменето, 17% се кърмят до един месец, 19% до два месеца, 12% до третия месец и до 6тия месец едва 37%.
Основна причина за спиране на кърменето до 68% от жените е липсата на кърма, което е свързано до голяма степен с практиките на кърменето и храненето на майката, 45% от майките спират да кърмят без да са се консултирали с лекар.
Друго проучване направено в интернет сочи, че 95% от майките не са получили информация за кърменето от женската консултация, 60% от майките не са получили информация или подкрепа в родилния дом, а 55%- от педиатъра си.
Над 95% имат подкрепа от семейството и приятелите си, около 70% от педиатъра си. Повече от 30 родилни домове работят по програма „Болните- приятел на бебето".
Източник: dnes.bg