Раждат ли се добрите учители или се създават?

Забравете за елегантните униформи и “умните” класни стаи, те са нищо без добрите учители. Всъщност отличните постижения на учениците рядко се дължат на модерните технологии, по-скоро са резултат от уменията и усилията на техните преподаватели.

Откъде се вземат тези кадри обаче? Раждат ли се или се изграждат добрите учители?

Тези сложни въпроси са залегнали в проучване, което оценява някои от най-брилянтните преподаватели в американските училища и колежи, но вероятно има някаква връзка и с българската действителност, пише manifesto.bg.

Учители на друго ниво
Как да се сдобием с по-висок процент от тези, така наречени “отлични учители”? Героичните примери, които сме виждали в някои филмови ленти като “Обществото на мъртвите поети” с Роби Уилямс и “Опасен ум” с Мишел Пфайфър са сякаш огромни изключения от правилото на действителността.

Убеждението, че учителят или носи в себе си това умение или не, се оказва погрешно.  Всъщност повечето “обикновени” предподаватели биха могли да се превърнат в страхотни, ако преминат подходящия тренинг и придобият подходящата мотивация, е установило проучването.

Подкрепа от организации
Организации като Teach for America, пък и десетки други, които са си поставили за цел да вдъхновяват учители от различни държави, показват завидни резултати в работата си с току-що дипломирани педагози.

Подходите са различни, съответно и резултатите са някъде по-обнадеждаващи, другаде не чак толкова, но все пак оказва се учителите подлежат на обучение и могат да бъдат вдъхновени, така че да подготвят следващото поколение по един по-добър начин.

И всичко това независимо от сиситемата и от това, колко е затворена или закостеняла.

Ключът за системата
Всъщност, идеята да се работи активно със средностатическия учител и да се промени неговата нагласа и мотивация може да се окаже именно ключът към революционизирането на цялата система. Оказва се, че факторът със заплащането не е толкова съществен, поне спорде проучването в САЩ. Възможно е на определени места по-високите заплати да привличат по-добрите кадри, но като цяло една значителна част от преподавателите гледат на своята професия като на призвание.

Така, че учителските тренинги не са излишни упражнения и може да се окаже, че от тях зависи дори бъдещето на една нация. Колкото повече се повишава нивото на самите преподаватели, толкова по-престижна ще става и професията като цяло. И повишаването на квалификацията и моитвацията не е само за новозавършилите кадри, но и за тези, които са вече в класните стаи. Урокът е ясен, остава само да бъде научен.

Източник: inews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини