Българските отбори с впечатляващи резултати на Shell Eco-marathon Европа

    Трите български отбора на Shell Eco-marathon Европа подобриха миналогодишните си постижения

    В Световния шампионат за пилоти студентът Симеон Михов от ТУ-София зае първо място сред автомобилите, задвижвани от водородна клетка

    Студентите от ТУ-София отбелязаха най-високия резултат от трите български отбора, които участваха на най-голямото състезание за енергийна ефективност Shell Eco-marathon- Европа – което тази година се състоя за първи път в Лондон, Великобритания. Тимът с емблематичното име „Феникс“ се класира на четвърто място в категорията автомобили Градски тип, задвижвани с водородна клетка. Студентите заеха 4-о място с постижение от 229 км, изминати с 1 куб. м водород. На първо място застана вечният им конкурент от Политехническия университет в Нант, Франция, който измина 389 км/1 куб. м водород.

    Своите постижения от миналата година подобриха и отборите от Русенския университет и от Професионалната гимназия по селско и горско стопанство и туризъм „Никола Й. Вапцаров“ в Чепеларе. И двата тима се състезават в категорията Прототипи, а задвижването е с електрическа батерия. Русенските студенти се класираха на 11-о място от общо 49 отбора с резултат 409 км с 1 квтч, с което подобриха резултата си от 2015 г. с впечатляващите 92%. Учениците от Чепеларе заеха 25-о място със 178 км/1 квтч – с 35% по-добро постижение спрямо 2015 г. В категорията на тези два тима първи е отборът от Испания Eco-Dimoni с постижение от 747 км/1 квтч.

    Пилотът от Чепеларе Силвестър Ботев отбеляза рекорд за най-бързо излизане от автомобила по време на техническата проверка – 2,97 секунди.

    „Дълбоко съм впечатлена от усилията на българските отбори да се справят както с построяването на съвсем нови автомобили, така и с предизвикателствата на изцяло новата писта и обстановка в Лондон. Сам по себе си фактът, че и трите тима от България завършиха състезанието и се класираха достойно в своите категории вече е успех. Не бива да забравяме сериозния напредък в сравнение с изминатото разстояние с единица енергия през миналата година. Вече гледаме напред към 2017 г., когато българското участие в Shell Eco-marathon ще навърши 10 години и сме изпълнени с готовност да увеличим значително отборите от България,“ каза Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.

     Над 200 студентски отбора от 29 страни от целия свят пристигнаха в олимпийския парк „Куин Елизабет“, след като в продължение на 12 месеца конструираха, сглобяваха и тестваха своите енергийно-ефективни превозни средства, които се състезаваха на специално изградена градска писта, дълга 2,2 км, за да изминат най-дълго разстояние с най-малко количество гориво. Младите инженери се състезаваха в две основни категории – прототипи и автомобили „Градски тип“.

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини