Прокуратурата води ново разследване за АЕЦ ”Белене”

Към настоящия момент се води ново разследване за АЕЦ „Белене“, всичко е в ръцете на прокуратурата, обяви енергийният министър Теменужка Петкова.

Тя отговори на въпрос от народните представители от РБ Мартин Димитров и Петър Славов във връзка с търсене на имуществена отговорност от длъжностните лица, виновни за осъдителното решение срещу НЕК ЕАД за 550 млн.евро по казуса АЕЦ "Белене“. 

Разследването е започнато отново през месец април т.г., след като през март е прекратено от Софийска градска прокуратура заради липса на престъпление. 

По думите на Петкова за периода 2009 г. до 2013 г. са били извършени поредица от проверки от Агенцията за държавна финансова инспекция във връзка с проекта АЕЦ „Белене“. 

Бяха извършени финансови инспекции както в НЕК, така и в БЕХ , така и в бившето Министерство на икономиката, енергетиката и туризма по отношение на отпусканите целеви средства и тяхното разходване“, обясни министър Петкова и уточни, че става въпрос за 30 млн. лв. 

При тези проверки бяха установени поредица от нарушения, нарушения в областта на обществените поръчки, много тежки, много груби нарушения“, каза тя и посочи, че докладите от проверките са предоставени на компетентните органи на прокуратурата. 

Според Петкова още през месец май 2012 г. Софийска градска прокуратура и специализираното звено за противодействие с финансовите и данъчни измами уведомява Агенция за държавна финансова инспекция, че е образувано досъдебно производство във връзка с престъпление и вреди в особено големи размери по повод този проект. 

"В последствие обаче, през март 2015 г., дойде постановление на прокуратурата и в НЕК, че производството е прекратено, поради липса на престъпление по съответните разпоредби“, уточни министърът.

По думите й тогава НЕК, Министерство на енергетиката и БЕХ са обжалвали това решение и през 2015 г. то е отменено, като към настоящия момент се води ново разследване. 

Така че всичко е в ръцете на прокуратурата, аз се надявам колегите наистина да анализират цялата фактическа обстановка, защото това е наистина много важно“, допълни Теменужка Петкова.

Петкова съобщи също, че има индикации за инвеститорски интерес към приватизацията на АЕЦ "Белене", но не може да коментира нищо повече по тази тема, защото нещата са в много начална фаза. 

По-рано в кулоарите на НС вицепреимерът Томислав Дончев съобщи за заявени намерения от няколко чужди компании за приватизацията на ядрената централа. 

Петкова обясни, че един от вариантите, по който се работи, е да се обособят активите на централата, площадката и пасивите в отделно търговско дружество, което ще бъде предоставено за приватизация чрез Агенцията за приватизация. 

Министърът подчерта, че каквото и решение да се вземе, то ще бъде съгласувано с руската страна. По думите й, законът изисква обособяването на ново дружество да стане след направена оценка и одит. Всичко това е в рамките на нормативно определени срокове, но аз се надявам, че ако имаме визията за такъв подход, може би в рамките на три месеца бихме могли да имаме някакво развитие, коментира Петкова. 

Тя отбеляза, че всичко е много условно и в много начален стадий, но решението ще бъде взето с консенсус от всички. Енергийният министър уточни,че това не означава, че държавата абдикира - тя ще присъства чрез своите контролни органи. 

700 000 лв. месечно за АЕЦ "Козлодуй"

Средномесечният разход за охраната на АЕЦ „Козлодуй“, при реално зает щат на МВР, е приблизително 700 000 лева, обяви енергийният министър Теменужка Петкова. Така тя отговори на въпрос на депутата от „БСП лява България“ Красимир Янков по време на петъчния парламентарен контрол, съобщи „Фокус“. 

Петкова обясни, че през годините са предприемани редица действия за гарантиране на сигурността на централата. 

Осигуряването на физическа охрана с пропускателен режим на обособените защитени зони и изградените ядрени съоръжения, разположени на работната площадка на АЕЦ „Козлодуй“, са законово регламентирани. По думите й те се изпълняват от служители на МВР. 

Към настоящия момент физическата защита на дружеството се осъществява от служители на ОД МВР – Враца на база сключен договор от 2012, който предстои да бъде обновен, каза още Петкова. 

Министърът уточни, че естеството на работа включва оперативни действия, физическа охрана и пропускателен режим. 

Месечната цена на услугата включва месечните възнаграждения на реално назначените служители в районното управление на атомната електроцентрала, обезпечаване на материална база , необходимия брой моторни превозни средства и горивно-смазочни материали“, добави министър Петкова. 

Тя обясни, че АЕЦ „Козлодуй“ разполага с лиценз и за самоохрана. 

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

Случаен виц

Последни новини