Държавата финансира частично домакинства, които да се отопляват с газ

Сега е жега, но само след по-малко от два месеца сметките за отопление отново ще са тема номер 1 на семейните ни разговори. Факт е, че в момента природният газ е най-евтината енергия на нашия пазар както за домакинствата, така и за индустрията. Освен това се предлага и безвъзмездна помощ за газифициране.

С 20 милиона лева държавата ще финансира частично 10-15 хиляди домакинства, които ще могат да заменят отоплението на дърва, ток или нафта с природен газ.

В една къща от 8 години се топлят, готвят и къпят на природен газ. През зимата ползват две големи стаи и сметките им са около 150 лева.

„Онзи ден жена ми плати газта и даде 21 лева, което спрямо миналата година е два пъти по-малко, около 40 лв. само за топла вода плащахме. Инсталацията струваше общо 10 000 лева. Не е евтино, но се изплаща”, отбеляза инж. Румен Радушев.

У нас са газифицирани не повече от 4% от домакинствата при 60 на сто средно в Западна Европа. За да стимулира повече хора да минат на газ, държавата ще финансира 20% от изграждането на битова инсталация до 2400 лева. Останалото е за сметка на собственика. Две банки предлагат заеми по проекта при лихва от 6,3%.

„Първоначалната инвестиция за имот от 70-90 кв. м, което е най-масово в България, би трябвало да се вмести в 5000 лв. На база реализираните икономии инвестицията се откупува за 5-6 години”, изчислява Пламен Михайлов - представител на газоразпределително дружество.

От помощта могат да се възползват онези, които сменят отоплението на дърва, нафта или ток с газ. Смяната от парно няма да се финансира.

„Най-бързо се изплаща в момента, в който минеш от нафта на природен газ или ток на природен газ. По-трудно се изплаща от минаване от дърва и въглища на природен газ. Зависи колко интензивно се използва”, посочи Жечо Станков - зам.- министър на енергетиката.

Целта е поне 1/4 от домакинствата у нас да минат на газ, защото това се смята за най-екологичното гориво.

Проектът стартира едва преди две седмици, а вече има няколкостотин домакинства, които са проявили интерес, каза Светослав Иванов, експерт към Българска асоциация „Природен газ”.

Миналогодишният отоплителен сезон показва, че едно домакинство средномесечно е плащало 80 стотинки за квадратен метър, тоест сметките на нашите клиенти са били не повече от 80-90 лева на месец през зимата. През лятото сметките за топла вода и готвене са между 20-35 лева, изтъкна той.

Експертът изчисли, че за един отоплителен сезон едно домакинство пести средно около 1000 лева. Ако инвестицията варира между 3500 и 5000 лева,  ще се откупи за около 3,5 години до 5 години. Сега с тази безвъзмездна помощ домакинствата ще могат да си върнат инвестицията за по-кратък срок – около 2 – 2,5 години, уточни Светослав Иванов.

Източник: http://btvnovinite.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини