Проблемът с големите горски площи с изсъхнали дървета, нападнати от корояд и други вредители е сериозен, а Южноцентралното държавно предприятие с управление в Смолян предприема активни действия за преодоляване то му, съобщават от държавната фирма. Работна група към предприятието работи още от констатирането на проблема и заседава всяка седмица, а в близките дни ще бъдат представени допълнителни мерки за ограничаване на щетите от нападенията на корояд и други вредители. Някои от методите се реализират за първи път в България и са в синхрон с добрите европейски практики в лесовъдството.
„Колегите полагат огромни усилия за справяне с нападналите от вредители територии и спасяване на горите в региона. Освен с почистване и изнасяне на увредената дървесина, ние работим и за преодоляване на проблема чрез превантивна работа в горските територии“, коментира директорът на ЮЦДП инж. Ботьо Арабаджиев. Той добави, че дейностите не са кампанийни, а са част от ежедневните задължения на служителите на предприятието.
Само за последната седмица, на територията на предприятието са освободени над 100 дка и са усвоени около 2 000 кубика изсъхнала дървесина.
Към 12 август на територията на Южноцентрално Държавно предприятие, засегнатите и изсъхнали горски площи са 13 723.2 дка , а поразената лежаща маса е 141 013 куб. м., съобщават от държавното предприятие, стопанисващо горите в Южна България. В това число влизат и площите, които са неусвоими и изсъхнали, както и дървесината, която попада в недостъпни басейни и не може да се прибере и използва. Освободените към момента площи са 427 дка, от които приблизително 10% са подходящи за залесяване, а от засегнатата от вредителите дървесина 7 412 куб. м вече са усвоени.
СмолянБГвести.нет
Иванов
Ваня
Невярващ