Изучаването на буквите в първи клас по-друг ред е с цел децата по-бързо да започнат да четат на срички, каза по БНР Меглена Кунева:
„Изучаването на буквите в първи клас по-друг ред е с цел децата по-бързо да започнат да четат на срички. За букварите – подредбата на буквите е различна, за да може децата по-бързо да започнат да сричкуват. Със стария буквар, който няма да се сменя в средата на годината, ще започнат да учат тазгодишните първокласници. Ние имаме методика, с която са започнати учителите в първи клас, която има разрешават да направят необходимото, за да може децата накрая, през месец февруари да получат това, което в образованието се нарича компетентност и да могат да четат. От февруари нататък вече започва читанката. За общо успокоение мога да кажа, че от буквата "ч" нататък може да се използва и стария буквар. Но уверявам ви, след стотици срещи, които направихме сред учителите в първи и в пети клас, притеснения сред учителите за това няма. Много от нашите слушатели ще си спомнят, че е имало такава система за изучаване на буквите. Тя се оказва според психолози, педагози по-успешна и затова сега се въвежда по този начин. Така че, да, ще бъде със старите буквари, нова методика, децата да могат да четат ни увериха всички учители на първокласници, те знаят как се прави това.
Няколко думи за математиката – там имам няколко нови урочни единици, за които подготвяме приложение. Става въпрос за смятането по десетици, оттам на практика материалът е същият.“
По отношение на това, че децата във втори и трети клас вече няма да повтаря годината, Кунева обясни:
„Втори и трети клас учениците вече да не повтарят класа. Първо нека да ви кажа какво може да направи министерството и какво не можа да направи. Министерството не може самоволно нито да отива против закона, нито да го изменя, макар и по някои текстове да има много въпроси. Това е такъв текст. Аз сега ще ви обясня аргументите на законодателя. Най-напред нека да си дадем сметка, че една голяма част от децата, които повтарят или децата, които биха повтаряли, са деца, за които българският език не е майчин. Какво се случва ако такова дете се остави да повтаря първи и втори клас? Безспорно отблъскване от процеса, изоставане от своя випуск и негативно отношение към училището. Разбира се, не можем да оставим учителите да се справят сами в тази сложна ситуация. Ето какво предлагаме – първо, не забравяйте, че този закон включва и предучилищното образование. Т.е. през предучилищното образование ние компенсираме затруднения, с които в други години децата влизат в първи клас. Второ, има много допълнителни часове, които могат да се вземат както през учебната година, така и през ваканцията.“