Хиляди протестиращи се събраха в Брюксел с искане спиране на Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (TTIP), което регламентира търговските отношения между САЩ и ЕС.
Правозащитни организации и фермери излязоха по улиците на белгийската столица,изразявайки опасенията си от влизането на споразумението в сила. "Ние сме против тези търговски отношения, защото те са заплаха за околната среда, за здравето, за трудовите регулации и дават неограничена власт на мултинационалните корпорации", каза говорителят на Greenpeace в Европа Марк Брейди.
Организаторите на протеста твърдят, че на него са се събрали между 10000 и 15000 протестиращи, но по данни на полицията в Брюксел е имало 9000 протестиращи.
Подобни протести се проведоха преди дни и в други европейски държави. В събота на голяма демонстрация в Германия се събраха хиляди противници на търговското споразумение.
Говорителят на Европейската комисия Даниел Росарио коментира протестите, като заяви, че Комисията е напълно наясно с дебата в държавите членки около споразумението. Австрийските социалдемократи, една от най-големите партии в страната, призоваха за много промени в споразумението във вторник. България, Унгария, Румъния и Словения също изразиха своите резерви към споразуменията, припомня Дойче Веле.
През май месец тази година в съвместно писмо посланиците на България и Румъния в ЕС заявиха, че двете държави може да се възползват от правото си на вето.
„Ще бъде трудно на правителствата на България и Румъния да намерят аргументи в подкрепа на сделката, докато Канада продължава да прилага дискриминация към гражданите на нашите две страни“, се посочваше в текста, цитиран от EUObserver.
По мнението им „Отава има дискриминационно отношение“ към българите и румънците, които се нуждаят от визи, за да влязат в Канада, докато от друга страна канадските граждани могат свободно да пътуват на територията на ЕС, включително в България и Румъния", се казва в писмото.
Подписването на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство със Съединените щати и еквивалента му с Канада - CETA, е предвидено за 27 октомври.