В дългосрочен план бежанците носят ползи за социалните системи на страните от Европейския съюз. Това се твърди в анализ, публикуван в бюлетина на Националния осигурителен институт, който е подготвен от Международната асоциация за социална сигурност Положителният ефект ще се усети най-силно в страните от ЕС, където населението е застаряващо, пише в. "24 часа".
Заради установяването на мигрантите и ангажирането им в икономиката те ще компенсират намалената раждаемост в тези държави и реално ще изплащат пенсиите на застаряващите европейци. В документа не са посочени конкретни страни, за които се прогнозира, че след години бежанците ще изплащат пенсиите на възрастните хора.
България обаче е в топ 5 на страните от ЕС по темпове на застаряване на населението според данни на социалното министерство. Очаква се до 2050 г. над 30% от българите да са над 60-годишна възраст, което застрашава всички социални системи с разпад и спиране на функционирането им. Освен за социалните системи бежанците ще донесат ползи и за икономиките като цяло, твърди докладът, публикуван в бюлетина на Националния осигурителен институт.
В краткосрочен план обаче миграцията ще донесе повишени разходи за социалните и здравните системи на страните от ЕС, се казва още в анализа. Заради това и на европейско ниво се обсъжда социалните помощи за бежанците да не се изплащат в пари, а в натура.
Подобни механизми вече бяха въведени в България от миналата година за редица случаи на родители, които не се грижат добре за децата си. Вместо кеш от Агенциата за социално подпомагане те получават ваучери за стоки като памперси или детски храни.