За 19 случая на хепатит тип А само за месец са сигнализирали в Регионалната здравна инспекция в Смолян.
В периода 01.09.2016г. – 05.10.2016г. в ромската махала на Девин са се разболели 19 деца, които са настанени в Инфекциозно отделение на МБАЛ – Смолян. Направеното от здравните инспектори проучване показа, че първите заболели деца са гостували преди това на техни роднини в Асеновград. След дадените от РЗИ – Смолян указания, Община Девин извърши дезинфекция на огнищата, а контактните на болните деца се наблюдават от техните общопрактикуващи лекари.
Вирусният хепатит А е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с увреждане на черния дроб и поява на жълтеница. Източник на заразата е болният човек. Основни пътища на предаване на инфекцията са хранителния и контактно - битовия. Болният е заразен предимно в периода преди появата на жълтеница, като голяма роля за разпространяване на заболяването имат болните, при които заболяването протича без пожълтяване и в лека форма. Вирусът се отделя с фекалиите, урината и слюнката на болния. Замърсените ръце имат съществена роля в предаването на вирусен хепатит тип А. Важен фактор за предаване на инфекцията имат и замърсени хранителни продукти, съдове за хранене – чинии, лъжици, чаши и др.
Хепатит А е най – често срещан в детската и юношеската възраст. Инкубационният период на заболяването е с различна продължителност от 14 до 50 дни. Основните симптоми са: отпадналост, лесна уморяемост, повишена температура, мускулни и ставни болки, болки в корема, гадене, повръщане, безапетитие, тежест и болки в дясното подребрие. Заболяването може да протече с появата на жълтеница или без жълтеница.
Мерки за предпазване от заболяването:
-
Спазване на стриктна лична хигиена
-
Редовно провеждане на профилактична дезинфекция и дезинсекция
-
Изолация на заболелите и лечение
-
Медицинско наблюдение и изследване на контактните лица на заболели от вирусен хепатит тип А
-
Имунизация срещу хепатит А, която е препоръчителна според Имунизационния календар на Република България.