Изискванията на супермаркети в развитите страни за пресни продукти с безупречен вид и произволно налаганите срокове за годност водят до големи загуби на храни.
За това алармира вчера Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, цитирана от Франс прес и БТА. Според нея продуктите, бракувани заради "суперите" биха могли да помогнат за прехрана на останалата част от планетата.
Близо 1,3 милиарда тона храни се изхвърлят всяка година в развитите страни. Това е повече от количеството, необходимо да се изхрани един милиард страдащи от глад човешки същества по света, изтъква ФАО в доклад, представен вчера в Женева.
Освен това енергията, изразходена за отглеждането на продуктите, които накрая отиват в кофите за боклук, силно замърсява атмосферата.
Добивът на тази енергия представлява третият източник на парникови газове на планетата, след емисиите на Съединените щати и Китай.
В много западни супермаркети единствено биологичните или "органични" продукти не са с безупречен вид, като кривите краставици или портокалите с петна по кората.
Много храна се пилее и в България по различни причини, са алармирали неведнъж и организации у нас, и специалисти на ФАО.