Деца се насочват за лечение в конфликт на интереси

Процедура от новия правилник на Фонда за лечение на деца позволява без независимо становище и в конфликт на интереси една и съща болница да дава препоръка и да осъществява лечение със скъпо струващи медицински консумативи. Тоест – болница да насочва пациенти към самата себе си, печелейки от поставянето на медицинските изделия, чийто нерегулиран пазар е съпътстван с разпределянето на апетитни комисионни.

За опасността от конфликт на интереси предупреждаваха още преди месеци представителите на донорските организации в Обществения съвет на фонда, но след тяхното напускане новата процедура се изпълнява с пълна сила.

Срещу нея в четвъртък се обяви журналистът от БНТ Мария Чернева, която е член на Обществения съвет и която излезе с позиция, в която обяснява защо гласува "против" решенията, взимани по новата процедура.

В какво се изразява новият ред? Отпада нуждата от независими становища на външни експерти при разглеждането на заявленията на децата в Обществения съвет и се допуска това да става само със становища на изпращащи експерти или лекарски консултативни комисии от болниците.

Новата ал.6 от чл 33 на правилника е формулирана неясно, което позволява злоупотреба с власт и нарушаване на принципа на обективност, прозрачност и еднакво решаване на сходни случаи - основен принцип в АПК, пояснява Мария Чернева.

“Тъй като не е ясно кога започва да действа ал. 6, излиза, че директорът на фонда може еднолично да преценява дали да включва ал. 6 по собствено усмотрение, с неясни подбуди, без гаранция за конфликт на интереси и защита интересите на детето, пред икономическите интереси на болницата и финансовите на лекарите“, посочва тя.

Затова журналистката е настояла и пред директора на фонда Владимир Пилсоф тази възможност, дадена от правилника, да не се използва.

Още на същото заседание на фонда обаче всички заявления за медицински изделия са били гласувани само с експертизата на изпращащата и заинтересована болница. “Прави впечатление, че всички те са в специализираната ортопедична болница “Проф. Бойчо Бойчев“. Във всичките случаи, само аз гласувах "против". Две насрещни независими експертни становища бяха представени само за едно от децата, лекувано в болница “Св.Анна“-Варна“, обясни Чернева.

Същата процедура е приложена и на последното заседание на фонда в сряда, когато е отсъствал и експертът ортопед към Обществения съвет. Одобрени са 6 случая, само въз основа на становища на лекарски комисии на заинтересованата болница:

1. Дете със спина бифида, остеосинтезни средства на стойност 3 480 лева- УСБАЛО “Проф.Бойчо Бойчев“

2. Бебе с изкълчване на тазобедрената става (при възможно консервативно лечение при такива случаи) пациент на УСБАЛО “Проф.Бойчо Бойчев“, където предлагатоперация с поставяне на 3 канюлирани титаниеви винта - 4 515 лева.

3. Дете с остеобластом - костен заместител за 972 лева., пациент на УСБАЛО “Проф.Бойчо Бойчев“.

4. Дете с обущарски гръден кош - Пирогов предлага операция и поставяне на пластини за 4 900 лева.

5. Дете с костна киста, пациент на УСБАЛО "Проф. Бойчо Бойчев", за материал и костния заместител - 3 000 лева.

6. Друго дете отново с костна киста пациент на УСБАЛО "Проф. Бойчо Бойчев" е за пластина за метална остеосинтеза и остеопластика и синтетичен костен заместител - 5 300 лева.

Заявление на дете със счупване, за което е необходимо заключваща плака от 1500 лева е представено с две насрещни становища, но то не е пациент на УСБАЛО "проф. Бойчо Бойчев", а на болницата в Добрич.

Така излиза, че от бързата писта в новия правилник се възползва само специализираната ортопедична болница "Проф. Бойчо Бойчев".

В медицинските изделия, плащани от фонда, са съсредоточени сериозни интереси, тъй като той няма капацитета да осъществява контрол върху тях.

Неправителствените организации в обществения съвет в последните няколко години постоянно сигнализират за непрекъснато увеличаващите се разходи именно за тези изделия. Настоява се те да бъдат поети от здравната каса, защото тя има много по-големи възможности за последващ контрол. Политическото ръководство на здравното министерство обаче отказва да прехвърли изделията в НЗОК.

През миналата година фондът е платил 7.1 млн. лева за лечението на 414 деца в чужбина и 5.7 млн. лева за лечението на 976 деца у нас – т.е. разходи за медицински изделия. За разлика от цените на лекарствата, плащани от здравната каса, които са в публичен списък и с ясно ценообразуване чрез сравняване с други европейски страни, цените на медицинските изделия са тайна и често по-високи от тези в други европейски страни.

Източник: http://www.mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини