И бизнесът предупреди за популизъм

Национално представителните организации на работодателите декларират, че искат стабилност и призовават политическите сили да не изпадат в популизъм.

Президентските избори не са избори за Народно събрание, се напомня в обръщението им до политическите сили, държавните институции и гражданите, цитирано от БТА. 

Работодателите изразяват надежда, че в рамките на консултациите между сегашния и новоизбрания президент, както и между парламентарно представените политически сили ще бъде сформирано компетентно и дейно служебно правителство, което ще осигури приемственост в работата на изпълнителната власт и ще успее да проведе коректни избори и България ще защити репутацията си на устойчива демокрация. 

Проведените избори за президент на България доведоха до оставка на правителството и вероятно предсрочни избори, пише още в обръщението. Работодателските организации приветстват намеренията на президента Росен Плевнелиев, демонстрирал готовност да осигури гладко предаване на властта на новоизбрания президент Румен Радев. Бихме желали техният пример да бъде последван от политическите сили, които да се придържат към трезво и зряло държавническо поведение и осигуряване на нормален преход, пише в обръщението на бизнеса. 

Деловите среди приветстват и своевременното сезиране на Конституционния съд от страна на президента, което би трябвало да даде пълна яснота за техническата страна на прехода в управлението при изтичащ мандат на държавния глава и насрочване на предсрочни парламентарни избори. 

Бизнесът настоява администрацията да продължи да работи. Нека да бъде осигурена приемственост във властта, стабилност в управлението, а оттам и в икономиката на страната, поддържането на стабилен икономически климат, така че да бъде съхранена крехката тенденция на икономически подем, настояват в обръщението си деловите среди. 

Думата популизъм стана особено актуална през последните дни след предложението на финансовия министър Владислав Горанов бюджетът да бъде оттеглен от НС. Според него твърде е възможно популистки предложения да бъдат гласувани в пленарна зала и това да срине бюджета. Горанов даде пример с 300 лв. минимална пенсия предложена от ПФ и отпадането на плоския данък, предложено от БСП.

В икономическа комисия обаче именно бизнесът настоя бюджетът да бъде гласуван. Работодателите са притеснени, че без бюджет държавата може да изпадне в колапс.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини