Почти два пъти повече хора са се жалвали от домашно насилие тази година, в сравнение с миналата. През 2015 г. в областната дирекция на МВР са се жалвали 82-ма души, като 73 от тях са жени, а останалите са предимно възрастни хора, съобщи инспектор Владимир Димитров. От началото на тази година досега има регистрирани 129 случая, като 119 от тях са жени. Данните показват, че броят на сигналите за домашно насилие е скочил драстично. Не стана ясно обаче на какво се дължи този факт. „Не се знае дали насилниците са се увеличили, или хората са повече информирани“, уточни инспектор Димитров.
До края на ноември тази година районните съдилища са издали общо 94 заповеди за защита от домашно насилие. РС-Хасково е издал 38, РС-Димитровград – 31, РС-Харманли - 11, РС-Свиленград – 6, РС-Тополовград – 2 и РС-Ивайловград – 4. Има и други две ограничителни заповеди, издадени от други съдилища.
Данните бяха оповестени по време на семинар в Областна администрация в Хасково, организиран от фондация „Асоциация Анимус“. Темата му е „Координационен механизъм за помощ на пострадали от домашно насилие“- път към дългосрочното прекратяване на домашното насилие. Семинарът е под патронажа на Мария Габриел - зам.- председател на групата на ЕНП в ЕП.
На форума бяха обсъдени съвместни действия за справяне с домашното насилие, трудности и проблеми в междуинституционалното сътрудничество и услуги за подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие и работа с извършителите. Основни лектори на форума са Надежда Стойчева - директор на фондация „Асоциация Анимус“, Петя Петкова от фондация „Български център за джендър изследвания“. Те обясниха, че понякога насилниците оставят тежки психични травми, като ограничават жертвите си в облеклото, от социални контакти в приятелски кръг. Нерядко те имат по-силно въздействие от физическия тормоз, тъй като обикновено продължава с години. За справяне с проблема трябва да се работи и с насилника, и с жертвата по програми за защита от от домашно насилие, обясни Петя Петкова.
Анета Кутелова
СЕЛЕНЖЕР
И
Питане