Южна България е лидер в привличането на инвестиции в автомобилния ресор през тази година. Това е видно от данните в обобщаването на сектора, изнесени от шефа на Българската агенция за инвестиции /БАИ/ Стамен Янев.
Според него, вече е традиционен интересът към производство у нас на части за големите автомобилни концерни. През последните пет години БАИ е сертифицирала 9 проекта в автомобилния сектор за над 310 млн. лв и със заявени 6500 работни места. Над 100 големи компании са установили у нас производството на компоненти за почти всички автомобилни марки. В България се произвеждат маслените помпи за новата С класа на Мерцедес, дисковите спирачки на Audi Q 7, чипове и интегрални схеми, климатични инсталации за BMW, Audi, VW AG. Приходите от производството на автомобилни компоненти през 2015 г. са достигнали 1,55 млрд. евро, което е 3,5 % от БВП. В сектора са заети повече от 33 хил. души.
Два от проектите през тази година -на турската Са-ба и японската Язаки са в Димитровград. Инвестициите ще са за общо 36 млн.лв., а работните места, които се очаква да бъдат разкрити при влизането в пълен режим на работа са близо 4 000.
Агенцията отчита и 6 потенциални проекта в автомобилното производство, като един е в процес на сертифициране.
Стамен Янев презентира, че инвеститори от сектора вече са проявили внимание и към възможностите за работа в Северозападна България. Очакванията са скоро и в този район на страната да има стратегически инвеститор, който да подобри социалната среда в региона.
Според шефа на БАИ, въпреки положителния отчет за развитие на автомобилната индустрия у нас, предизвикателство пред България е не само да произвежда авточасти за световни марки, а да има и свой завод за автомобили, тъй като секторът е изключително важен за бъдещето на българската икономика.
През тази година до месец ноември Българската агенция за инвестиции е сертифицирала 18 проекта на стойност 297,4 млн. лв. и се очаква да се открият 4044 нови работни места.
Прогнозата за 2017 г. е, че агенцията ще успее да сертифицира над 20 проекта за над 400 млн. лв. с очаквания да се разкрият над 6000 работни места. Ще се запази и интересът към седемте приоритетни сектора, към които инвеститорите насочват проектите си - компютърна и комуникационна техника, електрически съоръжения, машини и оборудване, текстил и облекло, химични продукти, изделия от каучук, пластмаси и други неметални минерални суровини и хранителни продукти.
Според проучване на БАИ, инвеститорите имат позитивна нагласа за икономическата перспектива пред България. Това се дължи преди всичко на по-евтината работна ръка, ниските данъци и приемливата цена на електроенергията, валутния борд, географското положение на страната, членството й в ЕС. Очакванията на потенциалните инвеститори са да намират висококвалифицирани работници, което е едно от предизвикателствата пред страната ни обаче. Затова много бързо трябва да бъдат създадени условия за обучение на квалифицирана работна ръка, която инвеститорите търсят, а ние не можем да им предложим, заявява в доклада си изпълнителният директор на БАИ.
Красимира Славова
Тодор
:)
ХАСКОВЛИЯ
ST
яяя