Потребителските спорове вече няма да се решават в частен съд

Потребителските спорове да се разрешават извън арбитражните съдилища, реши окончателно парламентът с промени на второ четене в Гражданския процесуален кодекс.

Така предварителните арбитражни клаузи в договорите на потребителите с различни компании ще се считат за нищожни. 

"Със 135 гласа „ЗА“, 0 против и 0 въздържали се Народното събрание единодушно премахна такса „юрисконсулт“, с която монополисти недобросъвестно тормозеха потребителите и им начисляваха „разноски“ по делата в пъти надхвърлящи размера на самото задължение", написа депутатът от РБ Петър Славов във Фейсбук. 

Страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение, предаде БТА. 

Извън това спорът може да бъде възложен за решаване от арбитражен съд, когато едната страна е потребител и има такава договореност между спорещите, но след възникването на спора.

Всички започнали арбитражни производства преди приемането на законовите промени ще продължат по стария ред, освен в случаите, когато споровете са прогласени за неарбитрируеми. Промените дават възможност на арбитража да има седалище в чужбина, ако една от страните има обичайно местопребиваване зад граница.

В полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Размерът не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на Закона за правната помощ. 

Парламентът предвиди възможност съдът да откаже издаването на изпълнителен лист въз основа на нищожни по смисъла на Закона за международния търговски арбитраж решения.

Всеки арбитражен съд води архив, в който се съхраняват приключените дела в продължение на 10 години от завършване на производството, записа НС. След изтичане му се съхраняват само решенията и мотивите към тях, както и сключените спогодби. 

Министърът на правосъдието упражнява контрол за спазването на този закон от арбитражни съдилища и от арбитрите чрез Инспектората към министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт. 

Манолова: Победа на гражданите над монополите

Гражданите отбелязаха една много важна победа срещу монополите, колекторите и частните арбитражни съдилища. Тази победа стана възможна благодарение на доброто взаимодействие между гражданите, омбудсмана и Народното събрание, заяви малко по-късно на брифинг самият национален омбудсман Мая Манолова. 

„Искам да благодаря на депутатите от различни цветове за три неща. Затова, че защитиха гражданите и правото им да решават споровете си в легитимен, нормален, държавен съд, а не да бъдат рекетирани от частни съдилища и че ги освободиха от бремето на огромните юрисконсулски възнаграждения“, добави тя, цитирана от "Фокус".

Манолова благодари на народните представители и за това, че не са се поддали на корпоративния натиск, на който са били подложени през последните дни и месеци. 

„Макар и в последните дни на този парламент, направиха едно добро на българските граждани“, подчерта Мая Манолова.

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини