Томислав Дончев пред DW: Защо загубихме

"В българското общество има силно усещане за липса на справедливост", казва в интервю за ДВ вицепремиерът в оставка Томислав Дончев.

Затова, според него, справедливостта е най-важната тема, по която трябва да се работи. 

Полина Паунова: В неделя стана ясно, че активът на ГЕРБ е посочил здравеопазването като приоритетна тема за предизборната Ви програма. Върви ли процес на ребрандиране на самата партия? Заменят ли се обичайните магистрали с грижа за избирателя? 

Томислав Дончев: 
Ако съдим по практиките в маркетинга, ребрандиране означава просто да смениш заглавието или името на нещо, което в действителност си остава същото. В този смисъл отговорът на въпроса би трябвало да е – не. Но ако говорим за нови политически послания, това означава, че ние в определена степен променяме набора от цели и приоритети, т.е. не само сменяме вокалността преди изборите. Трябва да се отчете това, което показа нашата партийна анкета. 

Трябва да се отчетат и обществените настроения. С това не казвам, че трябва да се превърнем в тези, които опитват непрестанно да спекулират с обществените настроения, но моят прочит на всичко случило се през последните 6 месеца е по-различен. Не мисля, че има тотален отлив от политиките за модернизация. Те са свързани с инвестиции в публична инфраструктура, запазване на добри бюджетни параметри, еврофондове. Не смятам, че някой ги отрича. Просто това се е превърнало в част от рутинните задължения на държавата. Хората искат повече. Нужно е надграждане. И тук не говоря само за здравеопазване. Образованието и социалната сфера са теми, по които трябва да се работи в бъдеще.

Полина Паунова: Партийната Ви анкета показва обаче, че съдебната реформа е на второ място по наложителност, според членовете на ГЕРБ. 

Томислав Дончев: 
Тук няма изненада, доколкото моята политическа чувствителност сочи, че не точно съдебната реформа изскача напред, колкото на първо място трябва да се посочи темата за справедливостта. Защото в обществото има силно усещане за липса на справедливост, което е обосновано. 

Полина Паунова: ГЕРБ участваше в "съзаклятието за провал" на конституционната реформа, която трябваше да послужи за база за съдебна реформа. 

Томислав Дончев: 
Исторически да напомня – дори ние да бяхме дали пълната подкрепа за по-радикалния вариант за съдебна реформа, нямаше да имаме никаква промяна, имайки предвид факта, че нямаше да съберем достатъчен парламентарен ресурс да се прокара каквото и да било. 

Полина Паунова: Вашите избиратели не Ви ли питат за това, след като изтъкват именно съдебната реформа като изключително важна? 


Томислав Дончев: Неслучайно тръгнах не от съдебната реформа като самоцел. Тук голямата задача трябва да бъде справедливостта, не съдебната реформа, която е средство и малко или много процедура. И когато говорим за справедливостта, усилията не могат да се фокусират само и единствено върху съдебната реформа. Важно е как администрациите се отнасят към гражданите, еднакъв достъп до услуги ли имат. Няма как да не стигнем и до темата как се разпределя публичен ресурс и то не само чрез обществени поръчки. 

Всичко това е съществена част от разговора за справедливостта. И ако има тема, по-голяма от всички останали - дори преди здравеопазването и образованието, то това е справедливостта. 

Полина Паунова: В първия мандат на Борисов лайтмотивът бе лошото наследство, във втория – реформите. И двата мандата приключиха предсрочно. Изтъркаха ли се тези послания? В интервю на ваш съпартиец се появи фразата "трябва да идеологизираме ГЕРБ".  

Томислав Дончев: 
На първо място - нека не свеждаме предизборните послания само до пропаганда. Ние казваме неща, които възнамеряваме да направим. Посланията се сменят. Но това не означава, че се отказваме от нещо старо. Бих казах, че се опитваме да надграждаме. 

Полина Паунова: Имаше ли досега ГЕРБ идеология, след като тепърва ще се идеологизира? Защото ГЕРБ възникна около лидера си и нямаше особено много време, в което да се политизира в пълния смисъл на думата. 

Томислав Дончев: 
Съгласен съм, но това също е легитимен политически сценарий. Смятам обаче, че сме имали не само легитимно, но и запомнящо се политическо присъствие. И каквито и грешки да са направени, те вероятно са по-малко от добрите неща, които сме свършили. Дали е необходимо идеологическо превъоръжаване – според мен, да. 

Без да оспорвам нуждата от силно лидерство, разбира се, защото то в една политическа организация е много важно. Според мен консолидирането – обединяването на поддръжниците около набор от цели и принципи, които всички те споделят, е дългосрочната заявка за присъствие в политиката. Не забравяйте и кои са факторите, които събират хората и ги карат да вървят в една посока. Едното е силното лидерство, но второто са добрите идеи. 

Полина Паунова: Дали коалицията с АБВ, РБ и Патриотичния фронт навреди на Борисов? И на това ли се дължи първата изборна загуба на ГЕРБ?  

Томислав Дончев: 
В политиката не е много лесно да печелиш. Не е много лесно и да губиш. Дали си силен лидер - това личи и от двете. Никой не отрича загубата. Напротив – приемаме я с достойнство и въвеждаме нови политически жанрове, доколкото поемането на морална отговорност с оставка след загуба, не е много познато в родните политически реалности. Да, натрупахме негативи, защото управлявахме в коалиция, този формат е зареден с напрежение и всеки дефект от малките коалиционни партньори се пише на наш гръб. Не че това не е вярно, но не е само това, няма да е коректно да сведем разговора само до това. 

Защо загубихме – могат да се правят много коментари и от гледна точка на това как се направи кампанията, анализ на конкуренцията и прочие. Но този разговор е по-скоро вътрешнопартиен. За мен обаче има сериозна промяна в обществените настроения. Тя е сложна, не е разгадана докрай от нито един анализатор и има няколко пласта. Единият пласт е този, който наблюдаваме не само отвъд океана, а и в Европа – защо си мислим, че България е чак толкова различно място и тук трябва да се случат различни неща от процесите в Полша, Унгария и дори Великобритания. Но това е едната част. 

От друга страна – в синхрон с това, което казах, трябва да си дадем сметка с възраждането на тези обществени настроения, които искат повече, без значение дали е възможно или не. И без изненада всички искат повече от държавата. Тук политическият репертоар на реализма е изключително труден. И наред с това мисля, че ако някой иска да има трайно присъствие в политическия живот, не бива да се заиграва с популизма.

Полина Паунова: Възможна ли е коалиция БСП – ГЕРБ? 

Томислав Дончев: 
Когато всички са заедно в управлението, народът е в опозиция, знаете. Подобна коалиция би ерозирала още повече подозренията към държавните институции. А и как бихме могли да обясним, че сме намерили обща платформа на база абсолютно различните ни виждания за държавата?

Полина Паунова: Как го обяснихте с АБВ – те са също толкова леви, колкото и БСП? 

Томислав Дончев: 
Там имаше конкретно сходство и компромис в социалната сфера. Не считам, че е компромис, предизвикал особена погнуса у някого.  Нещо повече – Ивайло Калфин мисля, че свърши добра работа в правителството. 

Полина Паунова: В няколко Ваши изяви говорите против популизма, но Борисов каза, че това са първите избори, в които не сте заложили на популизма и затова сте ги загубили. Наред с това партията Ви смяташе референдума за избирателната система за популизъм, а сега сте единствената партия, която настоява за бързи промени в тази посока. Не е ли популизъм това и то в предизборна ситуация? 

Томислав Дончев: 
Не съм чул това изказване. Обичайно на избори гледаме да следваме суровия реализъм, а не да чертаем контурите на розовите облаци. Колкото до референдума – едно е да коментираш упражнението, съвсем друго е да коментираш резултатът. Самият резултат с тази впечатляваща подкрепа задължава политическите сили да реагират.  Това, че е преценено да се реагира буквално, да се чете съвсем буквално волята на народа, не смятам че е нелегитимен похват. Съвсем друг е въпросът – какво означава мажоритарна избирателна система в два тура. И мога да ви кажа, че това никой не знае. 

Полина Паунова: Не трябва ли ГЕРБ да обяснява по-скоро това, вместо да внася законопроекти, за които този парламент просто няма време? 

Томислав Дончев: 
Ние имаме абсолютно легитимно не оправдание, а обяснение какво се прави. Но не смятам, че ние сме единствените, които трябва да говорят по темата. Но тази тема не може да бъде заметена под килима след изборите. 

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини