Пациенти чакат с часове за Спешна помощ в София. Диспечери подават грешни адреси, а шофьорите на линейки се лутат из кварталите, защото нямат GPS.
Това показва разследване на Нова телевизия, която разполага със записи, които показват, че на практика системата не работи, а служителите на Спешна помощ работят въпреки условията.
„Нашите водачи, когато ги назначаваме, минават тест дали познава София, дали познава кварталите, дали може да се ориентират бързо по карта”, обясни д-р Георги Гелев, началник на столичния Център за спешна медицинска помощ.
От записите обаче става ясно, че шофьор на линейка не знае къде се намира метростанция „Сливница”.
От края на миналата година в Спешната помощ има въведен стандарт. Според правилата, адресите би трябвало да се разделят по приоритет. А времето за реакция е от 8 до 120 минути. Често обаче пациентите чакат с часове. Понякога линейките се бавят по 4-5 часа, а работещи в системата разказаха за случаи, когато са реагирали с 8 часа закъснение.
„Тези закъснения се получават заради това, защото няма триажиране. Абсолютна никаква преценка на адресите за спешност – ама, абсолютно никаква. Това е благодарение на нашия шеф – ръководител”, заявява служител на Спешна помощ, пожелал анонимност.
Проблемите не са от вчера и са комплексни. Като например автомобили, които са счупени, все пак биват пускани в движение.